tema: e-readeri
Prikaz jedne poruke
Stara 20.10.2010, 9:34   #109
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kindle mi je stigao u ponedeljak i evo nekih utisaka.
Prvo, sve dažbine sam platio 8420 dinara (zbirne carinske dažbine, tj. onih prvih 5 stavki koje sam ranije naveo, iznose 4172, a špedicija i PDV na špediciju ukupno iznose čak 4248). Smatram da je ovaj iznos zaista bezobrazno visok, ali dosta je o tome rečeno i to nam je, što nam je. Bolje da pišem o utiscima o samom Kindleu.
Kad je stigao, prvo sam ga inicijalno napunio preko USB-a (trajalo je oko 2 sata, dok lampica u dnu aparata nije od narandžaste prešla u zelenu boju). Po uključivanju, na vrhu ekrana je pisalo "My Kindle", a nije bilo mog imena. Takođe je pokazivao i da uređaj nije registrovan. I pored toga, odlično je radio sa knjigama u MOBI formatu koje sam ubacio preko kabla. Otišao sam kod druga koji ima wi-fi i čim se Kindle konektovao, u roku od nekoliko sekundi je ispisao moje ime i bio je registrovan! Nije bilo potrebe da se ulogujem na Amazon, uređaj je automatski prepoznat i registrovan. Isto je automatski downloadovana knjiga koju sam ranije kupio od Amazona, tj. nisam je baš kupio - bila je besplatna
Uglavnom se slažem sa svime što su ranije ovde napisali ljudi koji već imaju Kindle. Prikaz teksta i slika zaista deluje kao da nije na ekranu, već da je odštampan. Ekran je bledo siv, tamniji od običnog belog papira, pa prikaz ponajviše izgleda kao da je odštampan na paus papiru. Veoma je jasan i čitak, ali traži da imate dovoljno osvetljenja u prostoriji, ili lampu za čitanje. Čitanje ne zamara, veoma je prijatno. Veličina ekrana je sasvim dovoljna za čitanje teksta. Nisam probao da ubacujem stripove, ali mi se čini da je ipak ekran premali za to. Promena stranica ide zaista brzo, kao i sve promene podešavanja i sl. Kvalitet plastike kućišta je odličan, uliva poverenje. Kretanje kroz menije, podešavanje opcija i sl. ide stvarno jednostavno i razumljivo. Za svaku knjigu se pamti pozicija gde ste stali sa čitanjem, može da se podvuče deo teksta, da se stavljaju bookmarkovi, da se pišu zabeleške, da se proveri značenje neke reči (bez napuštanja knjige koju čitate, samo označite reč i pojaviće se njena definicija u delu ekrana, a podržani su rečnici za engleski jezik). Ukupan utisak o korišćenju Kindlea jeste da je veoma lak za rukovanje i da je veoma kvalitetne izrade, takođe i odlično osmišljen. Za sada sam prezadovoljan svojim Kindleom.
Ako vas interesuje još nešto što sam zaboravio da napišem, pitajte i potrudiću se da odgovorim.
Kindle nije sprava koja će da opčinjava šarenilom i "nabudženošću", neće mnogo klinaca zinuti od čuda kad je vide, ali jeste fantastičan uređaj za ono čemu je namenjen - čitanje knjiga, i to uglavnom tekstualnih, bez mnogo slika, tabela i sl.

Poslednja ispravka: star-duster (20.10.2010 u 11:17)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
A M G (21.10.2010), mr_bungle (24.12.2010), n00dle (21.10.2010), Oggy (21.10.2010)