tema: e-readeri
Prikaz jedne poruke
Stara 9.9.2010, 12:41   #45
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ne vidim 'edit' dugme, a posto u pravilniku nema nista o double-postu...

Elem, stigao juce Kindle 3!

Zapravo, stigao je u Beograd jos u ponedeljak ujutru (tracking na ups sajtu je bas precizan), ali su mi ga dostavili tek juce. Bio sam na poslu, na svu srecu paket je preuzela moja mama koja zivi sprat ispod. Samo je potpisala neki papir, i preuzela paket i kovertu. U koverti je bilo par papira, pominje se carina od 4.500 dinara, ali ispada da je to vec placeno -- zvao sam ih jutros, tako su mi rekli. Ne znam tacno kako, ali tako rekose. Znaci bez ekstra troskova.

Paket je omanji, u njemu se nalazio samo kindle i usb kabl -- dakle, osim ako specificno ne narucis i doplatis, uopste uz njega ne dolazi charger. Na prvi pogled, kindle deluje bas sitno, manji nego na slikama. Prvo prijatno iznenadjenje cim otvoris kutiju -- tekst i slike na kindleovom ekranu nisu nalepnica, nego prikaz! Slova i linije veoma ostri, ne vidim piksele dok ne prinesem nos ekranu.

Prikacim ga na kompjuter, za dva-tri sata lampica zelena, baterija puna. Dok sam cekao da se napuni, sa amazona sam prebacio onu jednu knjigu koju sam kupio, plus nekoliko pdf knjiga koja sam konvertovao u kindle format (nije tesko, moze to amazon da ti uradi, a mozes i sam, ima besplatnih konvertora). Kindle ih je sve prepoznao bez problema. Konvertovane knjige sam rucno prevukao u kindle, dok je sa amazona sadrzaj preuzeo uz pomoc wifi konekcije (samo sam ukucao password i sve je odmah radilo).

Jos neki utisci -- kad sam tek otvorio kutiju, kindle je delovao bas sicusno, a ekran mali. Medjutim, kad citas, ne smeta uopste. Moze da se menja i velicina slova i font, tako da svako moze da nadje velicinu koja mu odgovara. Slova su veoma ostra i tamno siva, dok je 'papir' svetlosive boje. Iskreno, ocekivao sam da je svetliji gledajuci slike po netu, ali nije da smeta. Kontrast je sasvim ok. Ne zamara oci uopste, od juce do danas sam procitao nekih dvestotinak strana. Tek kad menjas stranicu shvatis da uredjaj uopste radi (doneo sam ga danas na posao, par kolega je komentarisalo kako imaju osecaj da gledaju u printovanu nalepnicu a ne displej).

User interfejs je jednostavan za koriscenje, skoro da ti ne treba manual. Tasteri su minijaturni ali lepo napravljeni tako da nije problem ubosti pravi. Vidim da se ljudi zale kako slucajno pritisnu pogresan taster dok koriste 5-way pad, ali po meni oni ili su matori ili imaju kobasice umesto prstiju -- jes' da je pad mali, ali pritisak vrhom prsta/noktom sasvim fino obavlja posao, nisam dosad nijednom slucajno pritisnuo sta nije trebalo.

Odziv ekrana je oko pola sekunde, ponekad sekund. Kad okrenes stranicu, ceo ekran pocrni pa pobeli pa prikaze tekst, kako bi se cestice pravilno slegle. Vec posle desetak minuta nisam to ni primecivao, dozivljavam efekat kao okretanje stranice. Verovatno ovo znate, ali uredjaj ne trosi struju kada jednom prikaze stranicu, tako da bi baterija trebalo da potraje par nedelja, ako je iskljucen wifi. Stavise, ne znam je li uopste moguce u potpunosti iskljuciti kindle. Buduci da je to slucaj, nije mi bas jasna poenta screensavera -- ako ne diras nista deset minuta, kindle prikaze neku sliku, obicno nekog pisca. Nisam siguran da li mozes da stavljas sopstvene slike.

Izrada samog uredjaja deluje solidno. Zadnja strana je gumirana plastika, tako da nece bas iskliznuti iz ruke. Mada, buduci da je tako tanak i zaobljen sa svih strana, pomalo se plasim da cu ga ispustiti. Tasteri za okretanje strana su "hinge" tipa, znaci ne pritisnu se na unutra nego pomalo zarotiraju, ako vam ovo ima smisla. Kao triggeri na modernim dzojpedima. Pruzaju taman dovoljno otpora, mislim da necu slucajno okrenuti list kad npr pokupim kindle sa stola.

I tako. Imam ga tek dan i po, zasad radi besprekorno. Ja zadovoljan. Ako neko ima jos pitanja, samo napred.
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku n00dle na korisnoj poruci:
A M G (10.9.2010), BiTrAtE (17.12.2010), Eddy (9.9.2010), Mali Mrav (10.9.2010), Mr.Eco (15.9.2010), mr_bungle (24.12.2010), oluja (9.9.2010), shrafko (20.9.2010), star-duster (28.9.2010)