Prikaz jedne poruke
Stara 12.9.2019, 19:35   #3
DArthShone
Član
 
Član od: 6.3.2009.
Lokacija: Beograd, Singidunum, Tri Lepe
Poruke: 320
Zahvalnice: 171
Zahvaljeno 97 puta na 72 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku DArthShone Slanje poruke preko Skypea korisniku DArthShone
Određen forumom Re: SSD Zakljucan

Citat:
Maric kaže: Pregled poruke
Dosao sam do zakljucanog ssd kingston od 240 Gb. Ploca ga vidi . U disk menagmentu se isto pojavljuje ali je "Unknown". Ne moze da se formatira izbacuje gresku I/0.

Skinuo sam Kingston SSD Manager. Stoji da je security locked .
Secure erase is disabled for this partition drive.Please remove the partition first using system tools. Tu samo mogu da apdejtujem firmware.

Butovao sam sa Parted Magic i tu probao secure erase. Ali nece. Izbacuje gresku. Mogu da postavim log fajl ako moze da pomogne.
Hard je sa Lenovo laptopa mislim.

Da li postoji mogucnost da se otkljuca i formatira?

Postoji i zove se ATA Secure erase. Ali za to će ti biti potrebno da imaš optički uređaj na kompu (po mogućstvu desktop).

Procedura je sledeća:

Otvoriš kućište, na slobodnu SATA granu na matičnoj povežeš dotični SSD (naravno i napajanje), u DVD rezač (moraš ga imati, mada može da posluži i butabilni USB) staviš Ubuntu DVD, i podigneš sistem sa njega.

Otvoriš Terminal držeći Ctrl+Alt+t
Proveri da li tvoj SSD nije zaleđen komandom: hdparm -I /dev/sda (lpogledaj da li ti javlja da je ZAMRZNUT ili NIJE)
Ukoliko je ZAMRZNUT - frozen možeš pokušati da ga uvedeš u suspend and resume stanje tako što ćeš dok je sistem podignut (ne sa njega) iščupati SATA kabl iz SSD-a, ne sa ploče, i ponovo ga ubaciti u SSD.

Zatim, u Terminal prozoru otkucaš sledeće: hdparm --user-master u --security-set-pass <password> /dev/sda (zameni password sa bilo čim što će ti biti lozinka (zapamti to što si otkucao kao lozinku.

Nakon toga proveravaš da li je security aktiviran ili nije. kucaš u terminalu : hdparm -I /dev/sda (prati da li ti pokazuje da je security aktiviran ili nije.

Ako je sve prošlo kako treba, vraćaš se u Windows, skidaš sa interneta

HDD ERASE TOOL sa ovog linka:

https://cmrr.ucsd.edu/people/Hughes/secure-erase.html

Sada stvari postaju malo komplikovane jer ti je potrebno da podigneš komp u DOS modu u kome pokrećeš HDDERASE u kome na pitanje da li si siguran da želiš da disk bude sanitizovan odgovaraš sa Y, i u zavisnosti koji je firmver na datom SSD-u, nakon par minuta do nekoliko sati, imačeć čist SSD sa kojim posle možeš da radiš šta hoćeš.
DArthShone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke