tema: e-readeri
Prikaz jedne poruke
Stara 28.7.2010, 13:04   #15
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pošto su me neki korisnici pitali da uradim posrbljeni mini review Kindla 2, hajd' da se oprobam.

Hardverski ste sve već videli na internetu, beo je, ima e-ink ekran, punu tastaturu, navigacionu dugmad, mini džojstik, 3g konekciju i ulaz za slušalice.

Naravno, ekran je najbitniji deo ovog uređaja i mogu vam reći da od kada sam dobio kindle i više i brže čitam. Jednostavno ne zamara oči. Sam uređaj je jako lagan, čak i sa koricama koje sam posebno naručio. Može se držati i sa jednom rukom, a dugmad za sledeću stranu postoje i sa leve i sa desne strane.

Zahvaljujući skorom updateu firmwarea, korisničko iskustvo se značajno poboljšalo. Sada se knjige mogu sortirati po kolekcijama, što mu dođu kao folderi koje slobodno imenujete i po njima sortirate knjige (pre toga sam praktikovao da sklanjam pročitane knjige da bih smanjio gužvu na home ekranu). Osim toga dodata je neka osnovna twiter i facebook integracija, nešto oštriji font i više veličina za slova.

Knjge nabavljate od Amazona, bilo preko PC-ja ili direktno sa samog kindla. Kupovina knjiga sa kindla radi i u Srbiji, konekcija je preko 3g veze koja je naravno besplatna. Osim kupovine, dotični 3g se koristi i za sinhronizaciju knjiga ako imate više kindle uređaja i aplikacija (npr. na iphone, ipad, pc, android, itd...). Osim Amazona, sajt Wikipedije je jedini sajt koji je dostupan sa Kindla kod nas.

Drugi način za prenošenje knjiga je kačenje kindla na PC, ponaša se kao usb stik i samo prevlačite fajlove u foldere. Ograničenje je u tome da kindl podržava samo određene formate, pre svega Mobipocket (.mobi) i PDF. Moja najiskrenija preporuka je da skinete program po imenu Calibre (open source) i da uz pomoć njega exportujete bilo koji format u mobi prilagođen za kindle. Aplikacija bez problema radi sa lit, mobi, azw, epub, pdf i rtf fajlovima.

Iako Kindle čita pdf fajlove, tu opciju ne preporučujem nikome ko nije vlasnik Kindle DX, pošto veličina ekrana običnog kindla zahteva skrolovanje pdf stranica, a to je dosta isprekidano usled sporosti osvežavanja stranice na samom uređaju. Dakle ko voli da čita časopise i ostale grafički intenzivne pdf fajlove (poput udžbenika) neka kupi laptop ili ipad.

Još jedna napomena je da sve knjige koje unesete moraju da budu na engleskom pošto kindlov font ne podržava naše i druge unicode karaktere (video sam na nekom sajtu hack da se ubaci unicode font, ali stvarno nisam hteo da rizikujem brick za to). Eventualno bi ste mogli da unesete pdf sa našim slovima pošto pretpostavljam da kindle pdf vidi kao sliku. Lepa strana kindla je što ima integrisan rečnik koji se aktivira u donjem delu ekrana kada pomerite kursor pored neke reči.

Od drugih zanimljivih funkcija kindl podržava pisanje beleški, dodavanje bookmarkova, deljenje citata preko facebook i twitter, kao i čitanje knjiga preko slušalica uz obavezan sintetički glas. Veličina fonta može da se menja, a brzina čitanja da se ubrza ili uspori. Pdf dokumenti mogu da se skroluju, da budu fit to screen, pa čak i da se bira orijentacija prikaza (tipa da čitate pdf sa horizontalno okrenutim kindlom kako bi stala puna širina stranice).

Sve u svemu, ako volite da čitate knjige i imate dobro poznavanje engleskog jezika, Kindle će vas oduševiti.


Eto ovo sam na brzaka sročio pošto sam na poslu, obećavam da ću nešto kasnije uraditi reviziju i dodati slike, ako imate još pitanja postujte slobodno.

Poslednja ispravka: toology (28.7.2010 u 17:13)
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku toology na korisnoj poruci:
Eddy (29.7.2010), PopMilo (8.8.2010), shrafko (28.7.2010)