Prikaz jedne poruke
Stara 27.7.2012, 16:24   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Imam jedan stari HP koji radi na 850MHz i poseduje 128MB RAM-a. Hteo sam ranije da bacim neki distro na njega ali na kraju nisam imao vremena za to pa sam batalio.

Sada sam došao na ideju da od njega napravim mali server za lične potrebe koji bi stalno bio upaljen i povezan na net i kome bih mogao (ja, keva i eventualno još neko) da pristupam sa udaljenih lokacija radi preuzimanja fajlova, puštanja downloada i sličnog.

Količina RAM-a koju poseduje je zaista mala al nemam šta da učinim jer je drugi slot za RAM crkao a ne daje mi se kinta za modul od 256MB jer štekam za SSD (na netu se cene kreću od 10-20e a sam laptop ne vredi više od 40e).

Dakle želja bi mi bila da napravim sopstveni online file storage ali imam i još jednu (opcionalnu) stavku, pa da pojasnim. Sada je na njemu Windows XP, FreeDNS Dynamic DNS updater i SSH server, 4 korisnička naloga i podešen Remote Control (onaj ugrađen u Windows), međutim, mala količina RAM-a ovde čini svoje. Sve dok je samo jedan korisnik ulogovan sve je okej, međutim laptop krene da se "guši" čim se uloguje još jedan korisnik preko Remote Control-a. RC bi mi značio jer bih mogao da pristupim računaru i pustim download ili bilo koji drugi proces i ostavim ga da radi. Takođe bi mogao da posluži kevi za remote editing dokumenata u Office-u (nikakvi komplikovani dokumenti).

Verujem da vidite kuda ovo vodi: postoji li neki distro koji je specijalizovan da služi kao home server i koji dolazi uz neki lagani window manager i na kome bih mogao da podesim i "klasični" remote access pored SSH-a? Znači ovo drugo je opcionalno, najbitnije mi je da mogu da ga koristim kao file server i da mu pristupam lokalno i sa neta i dovoljno je da ima SSH pristup (što praktično svaki normalan OS može da ima ali bi bilo fino kad bi sve to bilo all-in-one jer sam laik). "Grafički" remote control je opcionalna ali korisna stavka koju bih voleo da imam.

Hvala unapred!
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke