tema: [Slušalice/mikrofon] Superlux HD-668B
Prikaz jedne poruke
Stara 17.1.2012, 18:54   #1
Accuphase
Član
 
Član od: 22.10.2011.
Lokacija: Germany
Poruke: 266
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 202 puta na 111 poruka
Određen forumom Superlux HD-668B

Pre izvesnog vremena sam poželeo da nabavim solidne slušalice srednje klase, i naravno, kao što sledi, bacio sam se na čitanje testova, foruma i utisaka korisnika.
Onda sam shvatio da što više čitam, sve više postajem zbunjen, ciljao sam na klasu od nekih 150 evra, i planirao sam nabavku Beyerdynamic DT990.

Tu je počela dilema prosečnog korisnika, jedni ih hvale, drugi ih kude, uzmi ove, uzmi one, neee, te nisu dobre, ove su još bolje, ma šta ti znaš, model XY je bolji od XYC...

Tokom čitanja naletim više puta na firmu Superlux, i njihove modele, koji su veoma jeftini, a pružaju puno za uloženi novac, tako da me to zainteresovalo, i bacim se malo na detaljniju pretragu o njima.

Nakon čitanja shvatim da su za mene Superlux 668B dobar izbor, pošto nemam iskustva sa boljim modelima, tako da mi ove dođu kao solidan ulaz u Hi-Fi svet.

Naručio sam ih, i ovo su moji utisci o njima.

Optički utisak, kvalitet izrade

Tip: poluotvorene, impedansa 56 Ω.

Slušalice su iznenađujuće dobrog kvaliteta u odnosu na cenu, solidnog izgleda, meni se sviđaju, nisu možda pojam lepote, ali su (po mom ukusu) daleko od ružnih.

Kombinacija AKG K-240 (školjke i noseća konstrukcija), i Audio Technica ATH-A500
(jastučići - krilca koji naležu sa gornje strane na glavu) daju zanimljiv izgled.

Možda je u ovome tajna dobrog zvuka Superlux slušalica, oprobane konstrukcije poznatih proizvođača, ukomponovane sa jeftinom proizvodnjom u Kini, daju rezultat: “puno muzike za malo para”.

Nameće se logično pitanje da li se radi o drskim kopijama AKG, Audio Technica i Beyerdynamic produkata, ili je ipak u pitanju nešto drugo?

Mislim da nisu u pitanju plagijati, pošto su zakoni u Nemačkoj prilično strogi po tom pitanju, i njihovi prozvodi ne bi ni stigli da pređu granicu, otišli bi na zaplenu i uništenje.

Izgleda da je Superlux OEM proizvođač za AKG, možda i za još neke firme, i meni je verovatnija teorija da je Superlux razvio ove produkte, a AKG prodavao pod svojim imenom, ili su patenti istekli.

Uz slušalice stiže tašna za transport, dva kabla za prilkjučak dužine 1 i 3 metra, i adapter 3.5mm na 6.3mm.



Udobnost

Slušalice su prilično udobne, vrše prijatan pritisak na okolinu ušiju, koji bi po mom ukusu mogao biti za nijansu manji.
Ovo se da rešiti razapinjanjem slušalica preko paketa knjiga, ili nekog sličnog predmeta, tako da pritisak vremenom popusti.

Jastučići (ear pads) su od veštačke kože, i za nijansu su malo tvrđi nego što bih želeo, njih ću zameniti sa velurskim jastučićima od AKG K240 koji su puno udobniji po opisu korisnika.

Zvuk

Ovde moram napomenuti da nisam audiofil, tj. da nemam iskustva sa boljim modelima slušalica, mislio sam da ih upoređujem sa ovima koje sam imao do sada (SONY MDR-XD100), ali sam brzo shvatio da je to besmisleno.

Superlux 668B su se takvom silinom obrušile na SONY, da poređenja jednostavno nema, totalno su ih pregazile u svim segmentima (bass, srednji, visoki), i ne daju im nikakvu šansu.

Približan opis: kada slušam istu muziku, Superlux 668B mi zvuče kao neka dobra muzička linija, SONY kao omanji kasetofon prosečnog kvaliteta.

Ovde moram da ubacim u igru moju zbunjenost, do sada sam doživljavao SONY kao prosečne slušalice solidnog zvuka, ništa izuzetno, ali ne i loše.
Da sam nekom poklonio SONY pre nego što su stigle Superlux, ostale bi mi u mnogo boljem sećanju po pitanju reprodukcije.

Najčudnije mi je što sam na njima čuo razliku između integrisane zvučne, moje prethodne karte Audigy 2ZS i sadašnje Auzentech X-fi Forte, sada se pitam kako je to moguće.

Mislim da se radi o adaptaciji sluha na izvor zvuka, ja nemam neko drugo objašnjenje, ako neko ima, samo napred.

Kraće rečeno, SONY mi sada, kada sam radio poređenja zvuka, zvuče kao konzerva, kojima fali sve, bass, srednji, visoki tonovi, detalji, a pogotovo kolorit zvuka.

Setio sam se da sam u jednom od testova pročitao nešto o binauralnim snimcima, tj. onima koji su specijalno rađeni za slušalice. Na zvučnicima zvuče loše, ali na dobrim slušalicama odlično.

Kratka pretraga me brzo odvodi na youtube i snimak “Virtual Barber Shop”, pa koga ne mrzi, neka pogleda i posluša.

virtual barber shop


Zatvorio sam oči i pokrenuo snimak, ali sam ih ubrzo na samom početku otvorio i okrenuo se na desnu stranu, toliko je nestvarno dobro zvučalo. Tokom čitavog snimka je prostor “opipljiv” i razdaljina se oseća.
Promena slušalica i prebacivanje na SONY, isti snimak. Prostor se rapidno smanjio, efekti su mnogo lošiji, utisak skoro nikakav.

Bacam se na preslušavanje muzike raznih žanrova, i prikupljanju utisaka.

Bass je odličan, velike dubine, čvrst i precizan, srednji topli i prijatni za slušanje, u početku kao da su malo distancirani, tj. kao da ne čine skladan prelaz između bass područja i visokih.
Radim malu korekciju u ekvilajzeru zvučne karte na 500 Hz, 1, 2 i 4 KHz, na ovim frekvencijama dodajem po +2 dB, tako mi zvuči najbolje.

Visoki su dobri, nisu napadni, i ima ih dovoljno.

Kada nisam kući, ostavim slušalice da rade, radi usviravanja (burn-in).
Mada ovo smatram pomalo za “vudu-magiju” (pogotovo za burn-in kablova), u slučaju slušalica (i zvučnika) ostavljam mogućnost da ipak ima nekog smisla sa tehničke strane, tj. da se vešanje membrane “uhoda” i postigne svoje radne parametre.

Vudu magija ili ne, uglavnom imaju nekih tridesetak sati rada iza sebe, i sada ih slušam bez ekvilajzera, tj. one frekvencije koje sam podigao za +2 dB, više nisu podignute, zvuk mi se sviđa više sa isključenim ekvilajzerom.

Slušalicama odlično leže ženski i muški glasovi, akustični i žičani instrumenti (violina, kontrabas, gitara, itd.), kvalitetni snimci uživo (nekako lepo prenose atmosferu), klasika, horska, džez.

Naravno da i ostala muzika zvuči dobro, može se reći da su zbog svog neutralnog karaktera pogodne za sve vrste muzike, gore navedena se nekako posebno ističe.

Postavlja se i pitanje gde se mogu zvučno svrstati, tj. u kom rangu, na ovo pitanje ne mogu odgovoriti, tu se moram osloniti na iskusne korisnike koji imaju dobre slušalice, i njihovu procenu.
Accuphase je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku Accuphase na korisnoj poruci:
altec.gs (11.4.2012), doctor (24.3.2012), HSVstoned (18.1.2012), JeSuis (28.2.2014), JoXa (18.1.2012), LoshMeeBre (18.1.2012), Mobius (18.1.2012), Picard (18.1.2012), Red_Devil_89 (17.1.2012)