Prikaz jedne poruke
Stara 18.9.2009, 9:55   #6
gagi_ns
Član
 
Član od: 23.2.2007.
Lokacija: Logicno zar ne!? :)
Poruke: 346
Zahvalnice: 575
Zahvaljeno 834 puta na 170 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku gagi_ns
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Laksa mogucnost je da bekap radite preko mreze ako su laptopovi umrezeni i ako imate server na koji mozete da prikacite taj hard. Ako te mrzi da instaliras programe na svaki laptop iskoristi ntbackup koji je vec na svakom windowsu. Ili seruj foldere laptopova pa bekam "vuci" sa servera. Mozes recimo i winrar da koristis za bekap, bilo rucno, bilo da napises skripte (to se lako radi pracenjem uputstva iz help-a programa) za normalni i inkrementalni bekap i zakazes ih u odgovarajuce vreme.
Pazi ovako, firma u kojoj radim se nalazi na Fakultetu tehnickih nauka u NS, mislim da ti je jasno kakav je sistem u pitanju, jesmo zakaceni na akademsku mrezu, al pristup serveru je nemoguc, pogotovo ne za ovako neke "nebitne" stvari, sto znaci da ovo moramo resavati interno kod nas. Ne mrzi me da instaliram na svaki laptop program, na to sam i bio spreman, samo sam hteo da od strucnijih ljudi cujem koje sve opcije postoje, i koja je za nas najlaksa al pritom i dobra,posto nemam iskustva sa svim tim.

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Za odlučivanje o načinu izrade backupa potrebno je još malo više informacija. Na primer, da li su ti podaci na sistemskoj particiji ili na izdvojenoj? Zatim, da li su aplikacije koje koristite na poslu na sistemskoj particiji, pa da li se aplikacije nadograđuju češće preko neta ili instalacijskih CD-ova (DVDja)?
Backup samih podataka je obavezan (i to ako je moguće svakodnevno).
Međutim, nema mnogo koristi od backupa podataka ako ti strada cela particija sa nekoliko aplikacija koje ćeš morati da reinstaliraš (pa još ako moraš zvati autora da ti ponovo da aktivacioni ključ itd.).
U slučaju kada imaš (bar) dve particije, gde su aplikacije na sistemskoj particiji (recimo, disk C a podaci na drugoj particiji (recimo, disk D, bilo bi dobro da podatke svakodnevno bekapuješ, ili ako su računari umreženi, da ih snimaš na barem još 2 mesta (na drugim računarima). Ja za to koristim program Second copy (na žalost nije besplatan, ali nije ni skup), dok particiju C: bekapujem kad god za to ima potrebe - ažurirano nekoliko programa, ažurirani antivirusni programi, promenjena neka hardverska komponenta itd. otprilike jednom nedeljno. Za taj backup koristim butabilni Acronis true image. Na taj način, bez obzira da li je sistemska particija u ispravnom stanju pa mogu da dignem Win, ili je kompletan sistem sye8an, mogu za 10-20 minuta da osposobim sistem da radi. Jedino što u svim varijantama preporučujem, to je da podaci i dokumenti ne budu na sistemskoj particiji.
Evo jos malo vise informacija...uglavnom su u pitanju po dve particije na racunarima, sistemska sa aplikacijama tj instaliranim programima, i jedna za suve podatke. U principu, mnogo bitniji nam je backup tih sistemskih particija, zbog outlooka(mailov-a,attach-ova i kontakata), browsera(bookmark-ova, history-ja i sl.), pa i svih silnim aplikacija koje su tu instalirane(a ima ih dosta). E sad ako sam dobro razumeo, particiju sa podacima prosto kopiram s vremena na vreme(koja je razlika izmedju suvog kopiranja podataka i koriscenja recimo tog second copy programa koji si preporucio) na recimo taj externi hard koji ce nam sluziti za to, a za c: particije pomocu akronis-a pravim image, koji mogu da povrate sve,pa cak i instalirane aplikacije, u slucaju da se syebe ceo win (pretpostavljam da kad rikne hard, ta opcija sa imageom nije moguca, zbog kompatiobilnosti sa nekim drugim-novim hardom,ili nekim drugim hardware-om?). Sorry ako napisem neku glupost, ili postavim neko takvo pitanje, posto stvarno mi je sve ovo strano, al pokusavam da se ukljucim u pricu sto pre.
gagi_ns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke