Prikaz jedne poruke
Stara 4.1.2009, 9:27   #31
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Na sta treba obratiti paznju pri kupovini dig.foto aparata?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Kod nas je bio na akciji za 100 EUR u [jednom lancu trgovina koji necu da reklamiram] sa 1gb sd memorijskom karticom.
To uopšte nije dobar dil, ja sam ga (bez ikakve "akcije") platio 85€ sa 4 GB SDHC karticom (koju sam kupio prevashodno za eeePC).

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Nije najbolji ali koliko para toliko muzike. Klasican point 'n' shoot fotoaparat.
Morao bi da bude bolji za point 'n' shot.

Mene impresionira koliko dobro pri snimanju sa blicem određuje ekspoziciju i WB (bolje nego Canoni A serije). Međutim, autofokus traži svetlo i u X situacija, mada aparat može korektno da osvetli i eksponira objekat, vi nećete moći da izoštrite. AF lampa ne služi ničemu (mada na prvi pogled prilično jako svetli), ako ne može da fokusira bez AF lampe neće moći ni sa njom. Canoni A serije obično mogu da fokusiraju i u potpunom mraku, ako je predmet dovoljno blizu, oslanjajući se samo na AF lampu. Tako da ovde AF lampa, izgleda, jedino ima ulogu da kad slikate delujete više "fensi".

Ovo je vrlo neprijatna situacija za jedan point 'n' shot aparat. Ako je objekat dovoljno daleko on će biti oštar već zbog daljine, ali takav objekat nećete moći da dovoljno osvetlite malim blicem. Ako je objekat dovoljno blizu da uspešno može da se osvetli blicem često ćete biti u situaciji da ne možete da ga izoštrite. Tu onda postaju besmislene i antishake funkcije i manuelna setovanja, jer će objekat jednostavno uvek biti izvan fokusa.

Evo, konkretan primer... Novogodišnja jelka okićena svetlećim lampicama. Kako to da snimite sa ovim aparatom? Ne pomaže tu ni stativ, ni night mode, ni ništa... jer ne možete da izoštrite. Jedino da imate nekog asistenta koji će da upali dovoljno jako svetlo, da fokusirate i zaključate fokus, pa da onda ugasi svetlo. Ali to je onda već daleko od dobrih point 'n' shot osobina. Sa manuelnim fokusom bi ovaj aparat bio mnogo upotrebljiviji.

Za mene ovo nisu ne znam kakve mane, moji uslovi su bili da aparat bude: jeftin, mali, da koristi AA baterije, da koristi SD kartice, da ima neku vrstu gripa i da daje bolje slike od mog mobilnog telefona. Naprosto, ja sam ga kupio za ono za šta uglavnom služi snimanje mobilnim (jer je mobilni x puta hteo da mi ispadne iz ruke), za akanje po rancu dok vozim bicikl i takve stvari. Meni bi tu najviše odgovarao neki Oly iz SW serije, ali mi je to preskupo.

Prosto, treba biti svestan da je S760/S860 OK kao mali backup aparat, ali da će vas kao primarni/jedini digitalac često ostaviti na cedilu i da ga u tom slučaju treba kupiti samo ako baš nemate para za nešto bolje.

Poslednja ispravka: Wizard (4.1.2009 u 9:41)
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Wizard na korisnoj poruci:
LoneWolf (4.1.2009), Mario Pavićević (4.1.2009)