Prikaz jedne poruke
Stara 23.11.2011, 11:48   #1
technikum
Član
 
Član od: 22.11.2011.
Poruke: 127
Zahvalnice: 146
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Question problem sa ATA kontrolerom ili BIOS problem?

Znaci, maticna ploca je MSI K9N6PGM2-V2 na kojoj ima samo jedan paralelni ATA prikljucak, a na ATA kablu su dva uredjaja - hard disk Maxtor od 60 GB i DVD rezac Pioneer 116D. Problem je u tome sto masina prilikom podizanja ponekad vidi samo jedan od ova dva, nekad ne vidi ni jedan od uredjaja, a ponekad cak i kad vidi oba uredjaja ne prepoznaje ih pravilno, pa tako u BIOS-u umesto imena DVD rezaca Pioneer 116D stoji nesto ovako zabrljavljeno ''PI*% ^*) ~ 16D''... Takodje BIOS u boot meniju uvek sam od sebe promeni broj i redosled uredjaja, tako umesto dva boot uredjaja cesto se pojavi i treci (iako sam ga stavio na DISABLED), pa se pored hard diska i DVD rezaca u boot meniju pojavi cesto i flash disk ili LAN option ROM kao prvi boot uredjaj itd. Kada probam da prikljucim samo jedan uredjaj na kabl, problem takodje ostaje isti, a kada sam oba uredjaja prikljucio na drugi racunar BIOS ih je bez problema pravilno prepoznao.

Prvo sam mislio da je u pitanu losa CMOS baterija pa sam je zamenio, pa sam cak i BIOS flesovao na zadnju verziju; pa sam menjao ATA kabel, pa sam menjao pozicije jumpera kao i mesta uredjaja, pazljivo sam pregledao pinove na ATA konektorima na maticnoj ploci i na uredjajima i izgledaju u redu (nema iskrivljenih pinova), takodje sam proverio i napone napajanja koje je u redu... a problem je i dalje ostao.

Ne znam sta je ovde problem, da li kvar u BIOS-u ili ATA kontroler na maticnoj otkazuje. Ukoliko je problem ATA kontroler, interesuje me da li se ATA kontroler na maticnoj ploci moze zameniti i koliko to otprilike kosta?

Ocajan sam, pomagajte.
technikum je offline   Odgovor sa citatom ove poruke