Prikaz jedne poruke
Stara 23.8.2007, 13:56   #9
EDI the Little
Član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: web kamera preko fotoaparata

Da dam jedno malo drugacije misljenje.

Ovo vazi za sve Canon kamerice, postupak nije elegantan, ali posto doticne kamerice nemaju predvidjen softver za video poziv i sl.. vredi pokusati.
Postupak koji cu opisati radi posao.

Potrebno vam je:
- Digitalna kamera Canon i kabl koji dolazi uz nju, a sluzi da se kamera poveze recimo sa TV aparatom.
- Treba vam kompjuter koji ima graficku karticu sa TV ulazom ili TV karta.
- Dobra volja i strpljenje.

Bilo koji program za video capture trebao bi da vam prepoznaje TV ulaz na grafickoj i/ili TV kartici. Ako je tako, moci cete da povezete kamericu sa kompjuterom.

Objasnicu povezivanje kamerice sa TV kartom:

Kamericu fizicki povezete pomocu kabla sa kompjuterom. (Mislim da ne treba detaljno opisivati kako se to radi)

U opcijama za podesavanja kamerice postavite da je PowerSafe Opcija ugasena ili da je stavljena na maximalnu vrednost. (Ja imam PoweShot A95 kojem ne moze da se iskljuci opcija PowerSafe, pa sam stavio da se kamerica automatski iskljucuje na 3min). Postavite kamericu na AUTO funkciju i ukljucite kamericu. Potom, postavite kamericu, recimo, na monitor.

Pokrenete program za TV karticu i namestite kanal "composite", trebalo bi da dobijete sliku. Ako niste dobili sliku, probajte druge ulaze (npr.S-video).
Iskljucite program za TV karticu.

Pokrenite Windows Messenger ili Skype i u opcijama za web kameru izaberite TV karticu (tj. drajver za TV karticu), trebalo bi da vam se pojavi slika sa Canon kamerice.

Prednosti su:
- Ne mora da se kupuje WEB kamera.
- Imate ZOOM opciju.
- Iz mog iskustva, Canon daje mnogo lepsu sliku nego web kamerice od 20e.
Pod pojmom "lepsa slika" mislim na sliku koja je osvetljena i ima ceo spektar boja. Do sada sve web kamerice koje sam gledao daju sliku koja je tamna, bleda i/ili bez neke boje kako god da je podesite.

Mane:
- Morate svaki put kad hocete da koristite kamericu da pokrenete program za TV karticu i namestite odgovarajuci ulaz. (sto nije neki problem, stvar je rutine)
- Mozda ce te morati, kao ja, da svaka 3min ukljucujete kameru posto se ona iskljuci (sto nije neki problem, ali zna da dosadi)
- Mozda ce te morati cesce da punite baterije koje idu u kamericu (meni ni to ne smeta).

Ovaj postupak NE moze da naskodi vasoj kameri ni u kom smislu.
Cak se kamerica i ne greje.

Pitanje:Zasto ne kupim web kameru?

Ne vidim svrhu, jer ako hocu kvalitet koji daje Canon kamera moram da dam znatno vise od 20e, a koliko ja koristim video poziv (2-3 puta nedeljno) ne smeta mi mnogo da procedura koju moram da uradim.

Toliko, nadam se da sam bar malo pomogao.

P.S. (nekad nece da radi iz prve, stvar je softvera koji se koristi na kompu, npr. moj brat nije nikako mogao da natera komp da prikaze sliku sa njegove Canon kamere, pa je kupio web kameru za 20e, koja ima ocajnu sliku koja ne moze nikako da se namesti jer ima bezveze software)

Poslednja ispravka: EDI the Little (23.8.2007 u 13:59)
EDI the Little je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku EDI the Little na korisnoj poruci:
Projectlord (3.6.2009)