tema: [Mobilni telefon] Nokia N97
Prikaz jedne poruke
Stara 30.10.2009, 2:39   #1
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Nokia N97

Nokia N97 Black recenzija by NjegovaWisost



1. Predgovor

Nokijina N serija od nastanka je predstavljala top ponudu ovoga proizvodaca. To znaci da su nju cinili najbolji i najskuplji telefoni koji su imali sta da ponude za sve one koji su placali visoku cijenu za nju: odlicne karakteristike ili prestiz, zavisno sta ko trazi.

Ovo je mi vec cetvrta godina (ili peta, nisam siguran) kako koristim smart telefone kompanije Nokia, s tim sto sam imao prilike da se dosta cesto susrecem sa njima (sira i uza porodica).

Posle niza godina koriscenja famozne Nokije 6630, odlucio sam da uzmem novi telefon. Ovaj s60v2 tel me je savrseno sluzio. Imao sam mnogo programa, pocev od odlicnog mp3 playera koji mi je bio mnogo brzi nego winamp na kompu, preko office programa do igara sa nevjerovatnom 3D grafikom kao sto su Asphalt (za N Gage, 10mb, oni ostali su svi ocajni....) i Assassins Creed HD. Izdrzao je 3 maske i 3 baterije. Oko 12 000 poslatih i isto toliko primljenih poruka (i to ako racunamo kao jednu jedno slanje, bez obzira od koliko se sastoji...) i posle 300mb prenesenih podataka (sto je puno s obzirom na wap browser...) To sto mi se je prva baterija pokvarila na nacin da se pregrijala i umalo eksplodirala ne zamjeram Nokiji, negdje sam procitao da se to desavalo na jednoj od milion... Ali desava se...

Kako je 6630 u svoje vrijeme bio vrh nokijine SP (smart phone) ponude, odlucih da uzmem i najbolju koju trenutno imamo na trzistu, N97 (N900 mi sada nemojte pominjati, to i nije telefon u pravom smislu rijeci, vise mini kompjuter).
Karakteristike u smislu brojki koji mjere performanse necu pisati jer vjerovatno vecinu ljudi to i ne zanima a koga zanima ima milion strana po internetu, pa koristite Google.
Napominjem da nemam bas nacina da napravim dosta slika telefona pa cu to dodati u narednim danima Ne moze telefon sam sebe da slika. A i program za screenshot pravi probleme jer je napravljen za starije verzije symbijana... A takode, dodacu i par pasusa u narednih nedelju dana...

2. Mogucnost nabavke

U legalnim prodavnicima kod ovlascenih prodavaca telefon kosta oko 650e. Dobijate i 24 mjeseca garancije. Po mom skromnom misljenju, to je previse za ovaj telefon. Pristojan laptop koji mozete uzeti za taj novac mnogo vise vrijedni nego sam telefon. Kod nelegalnih prodavaca mozete ga naci i za oko 550. Ima par ljudi koji ga donose iz inostranstva za malo manje od 400e, za koliko sam ga i ja dobio, tako da smatram da je to jedina realna cijena.

3. Sadrzina pakovanja i oprema



Kutija u kojoj dolazi telefon je zaista jedna od boljih koju sam gledao. Sutra cu postaviti fotografiju jer trenutno nisam u mogucnosti ali mogu vam reci da je zaista kvalitetna i u njoj dolazi sve sto vam je potrebno: slusalice koje se sastoje iz dva dijela kako bi mogli i sami koristiti svoje kvalitetnije, usb punjac, usb konvertor za stare punjace, dugacko usb kablo, krpa za brisanje.
Imajte na umu da telefon posjeduje ekran na dodir pa cete korstiti prste u svakodnevnom radu. To znaci da ce ekran biti konstanto prljav od otisaka.

Jos jedna stvar koju bih obavezno preporucio je neka vrsta futrole. Jos je nisam nabavio, tako da bi mi neka vasa preporuka dobro dosla

Ako volite puno da pricate razmislite i o Nokia BH-102 bluetooth slusalici. Kosta samo 25e a veoma je kvalitetna...

4. Spoljne karakteristike






Telefon postoji u dvije boje, crna i bijela. Koja vam se vise svida, stvar je ukusa, mada bijela vise odgovara njeznijem polu. Ja sam se odlucio za crnu. Telefon je prilicno lagan bez obzira na velicinu. Uglavnom, meni se svida Nema nekog bespotrebnog sarenila i telefon izgleda dosta ozbiljno. A sad prva primjedba. Koja me bas nervira. Sam telefon je napravljen od veoma kvalitetne plastike. Metalni obrub je po prednjoj strani.
Ali poklopac od baterije... Blagi uzas... Telefon je posle samo jednog dana poceo da mi krcka... Ima par uputstava na internetu kako da to otklonite, ali ne pomaze puno. Jednostavno, plastika na jednom od 4 asimetricna drzaca poklopca (sistem "kukica") je premekana tako da je bukvalno mozete prstom iskriviti. A nova maska je oko 3k dinara, pa vi vidite... Resenje kojem sam nocas pribjegao je stavljanje vizit karte ispod poklopca baterije. Nadam se da se nece zapaliti. Drzim papircinu na Nokijinom top modelu.... Hej, vidite li sta radim na novom telefonu, koji Nokija prodaje za 650 evra??? Ovo sa vizit kartom funkcionise, ali pitanje je dokle. Nokija je to naravno ispravila na N97 mini stavljanjem aluminijske maske. Ali sta to meni pomaze?

Uz telefon dolazi i mala olovcica koju ste mogli vidjeti na slici i mnogo je dobra. Nekima ce smetati sto je odvojena od telefona, ali vjerujte mi, mnogo je bolje tako jer je deblja i finija za pisanje, crtanje i drzanje uopste. Jedno me je malo strah da je ne izgubim jer kada hocete da je koristite, morate da je otkacite ali tako je sa svakom olovcicom za bilo koji telefon.
Kilzni mehanizam kojim otkrivate tastaturu je veoma kvalitetan i snazan. Da li ce se olabaviti pokazace vrijeme, ali sada je zaista dobar. Mnogo bolji nego na HTC telefonu sto sam gledao, iako ne mozete da birate ugao ekrana, ali vjerujte mi - to je bespotrebno. Sem ako niste mazohisti pa stavite ne neku vecu visinu od stola maleni telefon da bi vas 5 gledalo neki film...
Tastatura se nekima ne svida jer je u 3 reda, ali ja sam prezadovoljan. Dugmad su dovoljno razmaknuta za udobno kucanje (doduse ja imam tanke prste), jedino zamjeram sto nisu stavili zarez na posebno dugme vec cete morati da koristite neku vrstu fn dugmeta pa posle njega da pritisnete "." da bi dobili ",". Tu imamo i D-pad koji vam maltene ni za sta drugo nece koristit osim za surfovanje. Sjajan je osjecaj ukucati adresu sajta i pritisnuti "enter"
Sa strane imate sve ono standardno, USB, 2 mala zvucnika, 3.5mm prikljucak za slusalice i klizno dugme za otkljucavanje, na koje se poneko zali, ja mislim da je dobro odradeno.

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (30.10.2009 u 3:09)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
dile (5.11.2009)