Prikaz jedne poruke
Stara 25.7.2015, 16:41   #1
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Question Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Prošle godine sam sebi postavio zadatak da napravim PDF varijantu knjige Spektrum Priručnik koju je pre 30 godina izdala Mikro Knjiga. Reč je o za ta vremena fantastičnoj knjizi koja je sadržala mnoštvo korisnih informacija za vlasnike tog računara. Počevši od osnovnih stvari vezanih za BASIC, preko asemblerskog programiranja, pa završno sa opisom hardvera i hardverskim projektima.
Knjigu sam kupio daleke 1986 i pretpostavljam da sam je pročitao bar jedno 50 puta u narednih 2-3 godine. Pošto je to bila moja omiljena domaća knjiga za Spektrum (dobrih stranih naslova je bilo mnogo), odlučio sam da odradim OCR njenog sadržaja. Moj primerak je i dalje u životu ali je toliko upropašćen da nije bilo smisla koristiti ga za skeniranje. Na sreću, momci koji su radili skenove ex YU časopisa (TomCat, Pop Milo i ostali) su otskenirali i ovu sjajnu knjigu.

Na žalost, sken je i u ovom slučaju jako loš,tako da mi nije preostalo ništa drugo nego da ručno udaljavam svakojake artefakte sa skeniranih stranica. Pošto sam odlučio da taj posao radim u trenucima slobodnog vremena, on se odužio na preko pola godine i za dovršenje posla mi je trebalo minimalno 150 časova aktivnog rada!! Posao sam završio još prošle godine ali sam knjigu sasvim smetnuo sa uma.

Sada koristim priliku da obradujem sve one koji su bili zaljubljenici u ovaj sjajni mali računar. Knjigu možete skinuti sa ovog linka:

http://s000.tinyupload.com/index.php...41976350870990

A istovremeno me zanima koliki broj ljudi koji su se zaljubili u računare 80-ih i početkom 90-ih i dalje čita SK? Ne samo spektrumovaca nego i ostalih. Ja sam recimo pored Spektruma bio vlasnik i C64 ali sebe ipak smatram izvornim Spektrumovcem. C64 je zbog bolje grafike i zvuka (pa i tastature i flopija) bio cenjeniji za igranje i neke jednostavnije zadatke, dok je na Spektrumu odraslo mnogo dobrih programera.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Тормунд (26.7.2015), CTOJAH (25.7.2015), dejan_osipaonica (29.7.2015), Gatti.Gatozza (17.3.2016), LoneWolf (26.7.2015), Myron (2.4.2018), Nenad Dodoš (6.12.2015), Nergal (26.7.2015), pedjosav (3.8.2015)