Prikaz jedne poruke
Stara 1.8.2011, 21:31   #12
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: PC - moderna (gaming?) platforma ili 30 godina star frankenštajn na steroidima?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Neće preko noći ali hoće uskoro? Ako bi konzola imala miša, tastaturu i koristila otvoreni sistem poput Linux-a onda bi u punoj meri bila kućni kompjuter i zaista ne bi bilo razloga da se dva takva kupuju. Ovo se sigurno neće desiti. Microsoft je jasno označio da nema nameru da razvija XBox u tom smeru (iz niza očiglednih razloga) a Sony je u ranoj fazi presekao mogućnost da se PS3 koristi kao kompjuter sa Linuxom i to sigurno neće ponoviti. Šteta, inače, jer bi to bila sjajna stvar.

Inače, samo da i to bude jasno, dopusti da navedem tvoje osnovne stavove u dosadašnjoj raspravi. Citiraću najpre tebe da ne ispadne da nudim neko svoje tumačenje:

Summa summarum:
1. PC je mnogo teže programirati nego konzole. PC programerima ne pomaže standardni API već moraju da se bave low level programiranjem da bi igre uopšte radile.

2. Programeri igara na PC-ju moraju da razvijaju drajvere za grafiku (mislio sam da je to posao nVidia-e i AMD-a?).

3. Sve "ozbiljne" platforme sem PC-ja koriste RISC. U ozbiljne sisteme se ne računaju poslovni računari, serveri i superkompjuterima. Njima i nije bitna arhitektura procesora. IBM bi sve to počistio boljim čipovima nego ne može da proizvede dovoljno. Interesantno, iz godine u godinu proizvodi sve manje.

4. PS3 i Cell nisu bitnu za ovu diskusiju. Cell na PS4 je propao (!), nisam trebao ni da ga pominjem. Preskačemo.

4. Prelazak Apple-a na Intel takođe nije bitan za ovu diskusiju, to je misteriozni, iracionalni postupak za koji objašnjenja nema niti se može saznati. Apple, naravno, ne zna šta je dobro za njega niti ume da zaradi novac. Sigurno je samo da nema nikakve veze sa objektivnim kvalitetom ovih procesora. Ovo nećemo više pominjati.

5. Prelazak Microsoft-a (na XBox-u) sa Intel-a na IBM je, naprotiv, krajnje indikativna stvar i svakako u direktnoj vezi sa kvalitetom ovih čipova. Ovo ćemo neprekidno pominjati.

6. Koje su to "ozbiljne" platforme saznao sam tek u gornjem postu. Dakle to su XBox360, PS3 (ali on je već ranije otpisan?), iPhone i iPad (ehrm?) uređaji sa ARM procesorima (ehrmx2?). Mislio sam da ovde govorimo o igračkom tržištu? Valjda se onda i Wii računa?

7. Ako PC nema i veće tržište i brži rast od svih konzola zajedno smatraćemo ga propalom mašinom. To što se recimo XBox360 više prodavo u početku od PS3 i imao raniji start nije bio razlog da vlasnici PlayStation-a očajavaju i da odustanu od svoje platforme. Niti su vlasnici "kutije" i "stanice" očajavali u vreme kada je bilo više Wii-ja nego njih zajedno, niti vlasnici Wii-ja očajavaju sada kad su ih kombinovano Microsoft i Sony presigli. PC, međutim, ili je na vrhu svih vrhova ili je mrtav.

Joooj... poštedi me... umreću od smeha...
Nisam znao da je "uskoro" = "preko noći". Moraću da prepravim moj rečnik. Ja sam mislio da "uskoro" može da znači i 5 godina. iPad se pojavio pre čitavih godinu (i po) dana a meni je to ko da se pojavio skoro. StarCraft II sam odigrao juče a u stvari ima već godinu dana. Vreme leti.

Jaoj. Bravo. Izvrćeš ono što ja kažem u pokušaju da od mene napraviš budalu. Osim ako je u pitanju nepismenost, ovo mogu da smatram samo kao trolovanje. Mislim, ako sam ja trol, ti si me prevazišao debelo. Citiraš mene a onda protumačiš izvrnuto.

Evo tebi u inat ću da ponovim sve ponovo:

1. Nisam nigde rekao da programeri PC igara moraju da se bave low level programiranjem da bi igre uopšte radile već da posežu za low level programiranjem i pored toga što imaju dobro definisam API. Da nije tako, svaka igra koja izađe na tržište bi bila neoptimizovano smeće kome bi tržište brzo presudilo.

2. Ovo ja nisam izjavio. Molim citiraj gde sam to rekao. Ko je pažljivo čitao zna šta sam rekao. Nailaženje na probleme sa grafičkim hardverom ili drajverima je svakodnevica svakog programera koji se bavi računarskom grafikom iako koristi standardne API-je. To je nešto što se jednostavno javlja. U teoriji bi sve trebalo da radi kako treba na svakoj konfiguraciji ali jednostavno nije tako. Zar je to teško shvatiti?

3. Izvrćeš moje reči ponovo. Nisam rekao da su serveri i superkompjuteri "neozbiljna platforma" nego da su istovetna platforma kao i desktop. Razlika između Xbox-a i (desktop) PC-a je veća nego razlika između (desktop) PC-a i nekog servera. Kad kažem "ozbiljna platforma" mislim na "ozbiljnu" i različitu platformu.

4. Cell si ti pomenuo. Cell je propao. PowerPC kao arhitektura nije niti će. Da si pažljivije čitao one članke o Cell-u koje si postavio video bi da se IBM-u i Sony-ju Cell sada i ne čini neuspehom. Da, inicilano je zadao mnogo glavobolja programerima. Stvarno je bilo komplikovano programirati za njega, ali sad kad su stekli iskustvo, sad im se više i ne čini toliko loše. To iskustvo sada mogu da iskoriste za pravljenje nove generacije Cell procesora. Cell je bio izuzetno radikalan dizajn. Možda se jednostavno pojavio prerano. Trenutni razvoj procesora teži ka dizajnu heterogenih procesora kakav je Cell. To se na neki način može protumačiti i kao uspeh Cell-a.

5. Opet izvrćeš moje reči. Nisam rekao da je prelazak Apple-a na Intel procesore nebitan nego da je Microsoft suprotan primer te se Apple-ov primer ne može uzeti kao dokaz bilo čega. To važi i za Microsoftov primer. S druge strane, Apple fura ARM (opet RISC) na svojim ostalim uređajima.

6. Opet izvrćeš moje reči. To su primeri platformi potpuno različitih od PC-a. Nisam se trudio da ih nabrojim sve. Za svoje namene su ozbiljne, da, ozbiljnije od PC-a. Čak se i iPad pokazao kao dobra platforma za igre. Ako ćemo da natičemo mak na konac, ni PC nije igračka platforma. To što mogu da se igraju na njemu igre je druga stvar.

7. Ovim ne znam ni šta si hteo da kažeš.

-> Sun Tzu, evo za tebe par pitanja. Jesi ikad došao u situaciju da nekom ne tako kompjuterski obrazovanom korisniku pokušavaš da objasniš zašto on ne može da igra Crysis na svojoj Pentium III krntiji? Da li bi taj isti korisnik došao u tu situaciju da je pokušao da igra konzolsku igru?

Znam da je tebi PC sasvim OK jer ga posmatraš sa stanovišta korisnika. Da moraš da se baviš nekim inženjerskim ili low level programerskim radom bilo bi sasvim drugačije.

Poslednja ispravka: bvitnik (1.8.2011 u 21:48)
bvitnik je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke