tema: [Grafička kartica] Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire
Prikaz jedne poruke
Stara 31.3.2018, 21:31   #4
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Drajver saga:

Lično bih bio među prvima koji bi odmahnuli rukom kad čujem za probleme sa AMD drajverima, i to je svakako bila istina do ovog momenta (ne računajući sitnije probleme tipa da je lista instaliranih igara bila nepotupna u profajleru), al kad sam dobio Vegu trebao je koji dan (a možda i mjesec...) da se ukroti. Prvobitno iskustvo nije bilo nimalo prijatno. Prvo što sam uradio jeste da sam pokrenuo NiceHash miner benč (koji je neophodan da se odradi da bi se otpočelo rudarenje, al o tome opširnije kasnije), i na šestom od 16 testova počeo je cvilež zavojnica kakav u životu čuo nisam. Kao da nekom buše zube. "Ja nikad s tim nisam imao problema", veli izvjesni Džošua iz Kanade, poznanik sa Discorda. Džošua posjeduje referentnu Vega 64-ku. I zaista, kad su radili rastavljanja, recenzenti bi znali pohvaliti kvalitet komponenti sa referentnih ploča, kao i da bi partneri imali težak posao da ih nadmaše, s toga neki, poput Asusa ovdje, se očito nisu ni trudili, pomislih. Što bi bilo presmiješno s obzirom da se Asus posvuda hvali sa automatizovanom proizvodnjom i premium kvalitetom koji proizilazi iz iste... Nije me puno tješilo ni "Ma, batice, ne brini. To je sve normalno, moja 1080Ti cvili k'o luda u menijima od igara gdje imam 1000+ frejmova", reče drugi. Sve dok nisam došao u priliku da probam i referentušu i uvjerio se da isto važi i za nju. Džošua, očito, nije probao da rudari sa Decred algoritmom...

Novi užas uslijedio je odmah u narednom miner testu, gdje je počelo teško gličevanje, do mjere da nisam mogao da vidim ništa na desktopu od silnog sivila. Ulazak u task manager i gašenje rudara je bilo lijek. Inače, u pitanju je bila Beta Blockchain drajvera iz Avgusta. Navedena je radila bez ikakvih problema na RX480-ci prethodno, a instalirao sam je baš da bih provjerio koliko se hash snage može iscijediti. Završetak WoT Encore testa rezultirao bi glič+krahom sistema. Pošto sam Vegu bocnuo bez prethodno obrisanog drajvera, počistio sam isti par puta DDU-om, pa i nanovo skinuo, ali ništa nije pomoglo. Već sam počeo da pregovaram o reklamaciji, i došlo mi je da skočim s prozora. Jedva, ali JEDVA, sam došao do kartice i sad je moram vratiti, a 480-ka je već našla mušteriju lokalno. Sve što mogu da dobijem nazad, sa sveopštim manjkom kartica, jesu moje pare. Al isto veče sam odlučio da isprobam novije Adrenalin drajvere, i sa 17.12.2 verzijom su navedeni problemi nestali. Istina, cvilež je i dalje bio prisutan u prethodno navedenom testu, al van njega ga nisam čuo, osim možda blago na sekundu kad se pokreće DoW3 i imam tonu frejmova (ili bilo koju drugu igru gdje u meniju imam četvorocifreni broj frejmova).

Al ni ta sreća nije dugo potrajala. Nasumično bi mi po izlasku iz određenih igara na ekranu pokrenulo novo gličevanje, koje je prvo prestalo samo, pa bih morao da restartujem komp naredna dva puta. Izlgedalo je ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=ISrQ...ature=youtu.be

Moglo je biti do drajvera, al i do memorije, što su mi neki sugerisali. Dokopao sam se i jedne zanimljive stvarčice zvane restart64 exe, koja bi sa drajverom i uradila šta joj ime sugeriše, i problem bi ispario. Zatim sam u potrazi za svičem između compute i grahics zadataka u drajveru instalirao stariju 17.10.2 verziju. Taj svič nisam pronašao (jer iz AMD-a kažu da Vegi nije neophodan jer je ionako optimizovana za compute, ili neko slično baljezganje), ali sam našao rješenje svojih problema.

Sve DOK... nisam primjetio da po izlasku iz 3D aplikacija, ili prestanka rudarenja, kartica je ostajala na 100% opterećenja i maks klokovima. Ali je vukla svega 90W, i ne bih ni primjetio da mi nije bio upaljen GPU-Z senzor, jer se pri navedenoj potrošnji kartica nije dovoljno grijala da se upale ventilatori. Tek kad sam nedavno instalirao Betu 18.1.1 drajvera (nevezano za Alfu koja je izašla na sam početak godine, koju su izbacili nabrzaka da riješe probleme sa dx9 igrama) konačno je sve došlo u red. Posle sam saznao za postojanje malwarea koji je rudario za tuđi račun Electroneum (bez znanja korisnika, naravno), tako da u ovom momentu ne bih sa sigurnošću mogao tvrditi šta je bio problem.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018), shrafko (1.4.2018)