tema: AMD Navi
Prikaz jedne poruke
Stara 29.10.2020, 12:14   #212
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: AMD Navi

Secam se da sam u jesen 2008me otisao u prodavnicu i uzeo GF 9600 od Asus-a za oko 150 evra i naigrao se naredne 3 godine kao covek. Kasnije sam uzeo Radeon 6950 1GB za 200 evra, leto 2011te, i opet se igrao kao covek narednih 4 godine. Kasnije sam zamenio tu graficku za Radeon R9 270X 2GB za 170e i opet se igrao kao covek. Taj neki period od 2008me do 2015te AMD je bio konkurentan Nvidii, i ako su zeleni skoro uvek imali najbrzu karticu, bilo je grafickih iz oba tabora za pristojan novac, sa novim tehnologijama, dobrim ubrzanjima itd. Posle toga AMD zaostaje, manjak konkurentnih modela, plus rudarenje, Nvidia koristi lidersku poziciju da naduvava cene, AMD to prati. Najgora stvar su upravo te graficke kartice koje su ispod 300$ koje su stagnirane vec 4 godine, uz mozda tek nesto ubrzanja.

2 stvari su jasne:
1. AMD 6000 serija grafickih na papiru obecava, ali sacekajmo nezavisne recenzije pre otvaranja sampanjca. Umeo je i AMD da ima prezentacije gde predstavi sve u najboljem svetlu, a na kraju ispadne mucak.
2. Mozemo mi da pricamo o tome kako je jedna kombanija bolja jer nema ovaj ili onaj feature, kako jedna ima bolje drajvere i ko zna kakve sve ne prednosti i mane dok ne prokrvarimo iz mesta gde sunce ne sija, stoji cinjenica da ce nam uvek rado naplatiti neki proizvod da njihov profit bude veci. I AMD i Nvidia i Intel. Jedino kako mi kao njihovi kupci mozemo da profitiramo jeste da sve 3 kompanije, bilo u CPU ili GPU delu imaju konkurentne proizvode, da se smenjuju u vodjstvu. Jedino tako cemo imati dobre proizvode, pravi progres i dobre cene. Sve ostalo je mlacenje prazne slame i fanbojizam.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke