Prikaz jedne poruke
Stara 8.8.2019, 20:20   #28
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: 2/2019 "Moj narod je bolji od tvog"

Da je Kuzma mogao da edukuje citaoce o kvalitetu konzolnih igara i da tako pozitivno utice na srpsku igracku kulturu - mogao je. Ali, da je on sad u toj meri ugrozio nasu igracku kulturu, sa tim se vec ne slazem. Kakva zemlja - takva kultura (i ne bih se slozio da su ostali aspekti u boljoj poziciji, recimo, ne postoji nijedan srpski casopis ili profesionalni sajt koji je posvecen filmu). Nazalost, koliko ja znam u istoriji nase zemlje nije postojao casopis ili sajt koji bi se bavio celokupnom igrackom kulturom, a da to bude na nekom natprosecnom nivou kvaliteta (bio je Screenfun, tj. sad Gamefun - ako jos izlazi - ali to je po meni prosecan magazin). I da, hrvatski casopisi su nas, od kad ja pratim scenu (znaci, 20ak godina), konstantno sili po koncepciji/produkciji (svetsko, a Hrvatsko).

Ali opet, to sto je Kuzma izrazavao svoje (po meni netacne) stavove, ne znaci da bi sad ista bilo drugacije u pogledu kulture. Veci je problem bila celokupna rubrika Svet igara, do pre 10ak godina, jer se tada generalno nisu prikazivale igre za konzole. Mislim da je objasnjenje bilo to da se velika vecina citaoca ne igra na konzolama. Ne znam koliko je to tada bilo tacno, ali time se svakako zanemaruje edukativna uloga koju jedan casopis treba da ima. U svakom slucaju, za takvu koncepciju je prvenstveno odgovoran nadlezni urednik, a ne Kuzma, koji tada jos nije bio urednik.

Tako da mi je kritika Kuzme sa ovakvim tonom ipak deplasirana, jer je on sa svojim subjektivnim pristupom, kakav je sad standard u svetskoj igrackoj kritici, ipak bio pionir kod nas i oduvek je pisao odlicne prikaze koji su bili daleko interesantniji od "u ovoj igri ima 10 vrsta oruzja, prvo je sacmara i ima slab domet ali siroko dejstvo itd." Smatram da Kuzma pise zabavne, pametne i pronicljive tekstove (a tek vintage Kuzma od pre 15ak godina, iz cijih si tekstova sticao utisak da je to o cemu pise zapravo bitno, da nije u pitanju samo jos jedna igrica za ubijanje vremena - sto je sve sigurno imalo ulogu u kulturnom opismenjivanju nasih igraca). Ono, niko nije savrsen...
caine je offline