tema: Knjige
Prikaz jedne poruke
Stara 22.9.2020, 12:17   #2311
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Knjige

To su prije svega bili vjerski ratovi. Jan Hus je spaljen zbog odstupanja od pape i katoličanstva, proglašen je za jeretika, kao i njegovi sljedbenici "husiti". Smatrali su da se tadašnja katolička crkva ne drži učenja Svetog Pisma. Jan Hus je spaljen zbog toga, a papa je protiv Husita poveo čak pet krstaških ratova, i u svima su ih Husiti razbili zbog superiorne vojne taktike, iako su bili brojčano slabiji i vojsku su, bar u početku, činili obični seljaci, protiv treniranih oklopljenih vitezova krstaša. Cijela stvar je iz ovih i drugih razloga vrlo interesantna, juče sam gledao i neka videa i dokumentarne emisije na YouTube, o Janu Žiški legendarnom vojskovođi Husita koji nikad nije izgubio ni jednu bitku a vodio je seljake protiv brojnijih treniranih vitezova. Knjige opisuju događaje nakon Žiške, kada je Husite vodio Prokop Veliki. U knjigama izgleda da ima dosta stvarnih istorijskih ličnosti, i samih događaja i bitaka, Sapkowski je napisao veliki broj fusnota gdje je objašnjavao razne stvari, a knjige obiluju citatima i referencama na Sveto Pismo.

Mislim da sam negdje pročitao da Sapkowski smatra da mu je ovo više životno djelo nego Witcher.

Mogla bi baš dobra TV serija da se napravi od ove trilogije, knjige obiluju događajima.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke