Prikaz jedne poruke
Stara 18.10.2007, 5:03   #19
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ljudi, niti je to nešto neobično, niti je narod danas gluplji ili manje obrazovan pa da kažete da je zbog toga. Civilizacijske tekovine i procesi su takvi da dominantna kultura i jezik nameću svoje običaje i način života. Naravno, dominantna nikad nije ona visoko kulturna već ona agresivna, kako je bilo još od rimskog carstva (koje je uništilo i asimiralo neke od najvećih graditeljskih miroljubivih kultura)...

A čisto da znate, u 18. veku za Srbe je taj jezik/kultura bio Nemački - neki od najcenjenijih učenih ljudi tog vremena su pisali pesme koje imaju 2 stiha na srpskom (ćirilicom) pa dva na nemačkom (u originalu, sve lepo, oni su znali nemački, grški i latinski kao mi svi engleski) pa opet sve iz početka...

I to je sasvim normalno bilo...

Zato se mi danas smejemo kad vidimo kako je Sremac ismejavao "frajla Juca", i slične "ponemčene" izraze, sutra će se naši unuci smejati što smo svi mi pričali do pola na Engleskom i mislili da smo pametni a oni ne mogu da nas razumeju jer ne pričamo Srpski...

Uostalom, pogledajte Krležine Glembajeve - Od tri dela, prvi teško da može uopšte da se razume bez pomoći (prevoda u footeru) jer je svaka treća rečenica na nemačkom, a ima i celih pasusa...

A koliko god on hteo da to ismeje (kako se danas tvrdi) istina je da se tako tad govorilo u obrazovanim slojevima... Kao kod nas danas engleski ...

Ne pričaju Đura i Mika iz Gornjeg Kamenpada o prinosu krompira i muženju krava na engleskom, već MI koji znamo da radimo na kompjuterima, idemo na internet, gledamo strane TV, čitamo knjige i gledamo njihove filmove...

Možemo li onda zamerati poluobrazovanim frizerima i političarima?
Ko od vas nikad nije u razgovoru koristio svakakve sasvim nepotrebne engleske reči?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
B@NE (18.10.2007), holodoc (18.10.2007), muki85 (18.10.2007), no729 (18.10.2007), player1 (12.12.2007), urke (18.10.2007)