Prikaz jedne poruke
Stara 8.6.2006, 8:48   #12
Ice-Man
Veteran
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.076
Zahvalnice: 2.076
Zahvaljeno 574 puta na 229 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ice-Man
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
aerochivija kaže:

- Prvi primer kako ne treba daću korišćenjem delova prethodnog teksta:
Cilj teme je da pokuša edukovati posetioce foruma i ukazati na najčešće greške u pisanju....
...Poenta je ukazati na greške i na taj način svima koji to žele pružiti mogućnost...

Korišćenje infinitiva na ovaj način je u srpskom jeziku pogrešno, a mislim da u hrvatskom nije.
Pravilna upotreba infinitiva je, na primer, u građenju futura I (budućeg vremena) uz upotrebu kraćeg oblika prezenta pomoćnog glagola "hteti", na dva načina (primer – futuri glagola hodati i ići):
I način: (I lice jednine i množine) Ja ću hodati, ja ću ići... Mi ćemo hodati, Mi ćemo ići... Dakle, prezent pomoćnog glagola hteti ispred infinitiva glagola koji se menja.
II način:
(a) Ako se infinitiv glagola završava na „ti“, drugi oblik futura glagola se gradi dodavanjem odgovarajućeg oblika pomoćnog glagola hteti na infinitivnu osnovu, pa je futur I glagola „hodati“: hodaću, hodaćemo.
(b) Ako se infinitiv završava na „ći“, futur glagola se gradi tako što se iza infinitiva dodaje odgovarajuća forma prezenta pomoćnog glagola hteti: ići ću, ići ćemo.
- Izraz trebalo bi da... trebalo bi da se koristi uvek i samo u srednjem rodu, i kao kondicional (uslovna forma). Ne: trebali bi(smo), trebale bi(ste), već: trebalo bi da mi, vi bi trebalo da... Ne: trebalo bi raditi (opet „loš“ infinitiv), već trebalo bi da radim, trebalo bi da radite
- Bih ima h uvek i samo u prvom licu jednine: ja bih, ti bi, on (ona, ono) bi, mi bismo, vi biste, oni (one, ona) bi.. U prvom i drugom licu množine, bismo i biste pišu se zajedno, ne odovojeno (i želeli bismo, da li biste hteli).
- Nikako: kompijuter, već: kompjuter (izvedenica od engl. glagola compute [kaem'pjūt] izračunati, računati), ili srpski, računar.
E sad jbg.
Ja ja mislio da se nesto razumem u srpski jer sam najbolji u odeljenju iz istog.
Posle ovog teksta, mada i ostalih poruka nakon ove, bi se i Vuk Karadzic rasplakao.
Ja priznajem, a mozda ste i vi primetili, da u mojim porukama ima dosta ( ) gresaka. Ali mene mrzi da ih ispravljam. Ali ako je neka od mojih poruka totalno nerazumljiva kao neke od onih navedenih kao primer, onda tu gresku ja ispravljam.
Inace tema je extra jer se o njoj moze beskonacno dugo diskutovati, ali i mnogo toga nauciti (bar ja tako mislim jer je meni lakse da nesto naucim preko kompa nego u skoli)!
I kao sto neko rece: "Jezik je slozena stvar, zato on i jeste predmet izucavanja na mnogim fakultetima..."
Ice-Man je offline   Odgovor sa citatom ove poruke