Prikaz jedne poruke
Stara 15.12.2015, 17:31   #19
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel i5 - 6000 serija

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Razume li neko ovde uopste poentu DDR4?
Ako se neko razume u tehnicki, da ne kazem hardverski deo price, ima li uopste nade da se u relativno bliskoj buducnosti nesto znacajnije desi po pitanju brzina memorije ili je to jednostavno ograniceno, u nemogucnosti da nadjem bolji izraz, fizikom ili pak neki drugim faktorom?
Poenta je da troši manje struje. Nama sasvim nebitno, ali u serverskom svetu je to veoma bitna stavka, jer se radi o velikom broju modula, pa zbirna potrošnja nije zanemarljiva i utiče na rezultat odnosa "performanse po vatu". Iako serveri koriste nešto drukčije module, standard je u suštini isti (DDRx) i unifikacija enterprise i desktop tehnologija smanjuje proizvodne zahteve i u proizvodnji procesora i čipseta. A da bi se dobio neki znatniji skok u performansama, memorijski kontroleri moraju da se konstruišu iznova. Pogledaj samo kako grafičke već generacijama iskorišćavaju memoriju. I danas ima modela sa DDR3 VRAM-om. Iako spadaju u low-end, njihov "menadžment" memorije je efikasniji od brzine koju postižu procesori.
Citat:
BLACKICON kaže: Pregled poruke
Sve je to lepo opisao V. Trajković u pretprošlom broju SK-a, gde bih posebno istakao rečenicu da, što se tiče RAM-a, kvantitet uvek pobeđuje brzinu.
E sad mi recite na kraju, da li da jurim ploču sa DDR 4 ili sa DDR 3, gde bih iskoristio mojih 8 GB i u dogledno vreme kupio još 8 i da li postoji rizik spaljivanja mem kontrolera ukoliko bih koristio Skylake uparen sa DDR 3 kao što je naveo Pickard?
Taj sam. Od pojave Skylake-a svakodnevno se igram ovom platformom. Od onog GA monstruma od 700+ evra, pa do konfekcije koja košta jedva 50e. I to u svim varijantama i DDR3 i DDR4. Klokovao i maltretirao mašine i nikakvih problema, bez obzira na RAM.

Citat:
buraz kaže: Pregled poruke
Jeste li sigurni da nema razlike izmedju brzih memorija?

https://www.youtube.com/watch?v=G5ejBlynOV8

Koliko vidim, Skylake-u bas dosta pomaze 2666MHz (cak i u odnosu na relativno brzu 2133). Sigurno bi jos veca razlika bila kada bi se poredio standardni DDR3-1600. Ne znam kakva bi situacija bila sa i5. Treba uzeti u obzir i da je ovde u pitanju Titan X, tako da ne verujem da bi se takav boost dobio tamo gde nema tolikog CPU bottlenecka.
Siguran sam. Probao sam OC 980Ti i Fury na pločama sa DDR3-1600 i DDR4-3000. Razlika u performansama ne postoji. Testirano u 2,5 i 4K.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Ima tu i M2, sata express, više PCI express lines, bolji audio, Z170 vs H97.. pa ko voli, ali i košta više valjda će cene da padaju u narednom periodu da se izjednače kao i sa prošlim generacijama, vremenom
Audio sekcija ume da bude odlična i na B150 pločama, a takođe da bude prisutan i x4 M.2. Z je za klokere i SLI/CF ljubitelje. H uglavnom nema nikakve poente. Broj PCI-E linija je dovoljan i na B150. Njihova propusna moć je duplo veća u odnosu na Z87/97 čipsete, tako da svakako ne može da bude nedovoljna.

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
Da, kod OC non-K procesora brži RAM ima smisla. Ipak, šta je jeftinije i pouzdanije OC rešenje? K proc na prosečnoj ploči sa DDR3, ili minorna ušteda na non-K procu i ulaganje duplo više keša u DDR4 i ploču sa externim clock generatorom, koja je neophodna za bolje OC rezultate?
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
makiem (15.12.2015)