Prikaz jedne poruke
Stara 3.2.2021, 10:38   #46
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

to osvetljenje je u redu. tesko bez mnogo vise para mozes da racunas na pravi hdr.

a za taj hdr se nadam da ce neko ko koristi monitor uleteti da pojasni, ali u sustini ne bi trebalo da ga ukljucujes na monitoru, vec bi plejer koji koristis sam trebalo da ga ukljuci kada pustis hdr film. automatski.
a ima i na windows 10 opcija do koje dodjes kada kliknes start i ukucas "hdr". mozda nju moras da ukljucis/iskljucis ako ti je nesto isprano. ako neko ne zna tacno da ti kaze sta je, kombinuj i izvalices.
kakogod, kada ne gledas film u hdr-u, on i ne treba da bude ukljucen. nadam se da tu nema zabune.

a horizontalne linije su potpuno normalne. ima ih kod vecine filmova (koji su razvuceniji jer se prave za bioskop), ali ih zato nema kod vecine serija (koji se prave za kucno gledanje, tj. televizore).
ako ih nisi imao na proslom monitoru, to je jer su automatski uklanjane ili je taj monitor bio siri kada se gleda odnos strana.

zumiranje slike je najlakse, samo zavisi kako ide na kom playeru. u potplayeru na numpad 9 i 1 siris i smanjujes kompletnu sliku, a na numpad 8 i 2 to radis samo po visini. a numpad 5 vraca na originalno stanje. uglavnom, imas fina podesavanja, koja su bar meni bolja nego automatska (a i ona mogu da se ukljuce u player-ima).

takodje, moja preporuka je kad gledas filmove da ih gledas sa refresh rate-om 23 ili 24 hz, jer tako nestaje judder, odnosno neravnomerno(!) seckanje koje se najbolje vidi kada gledas panning shotove, odnosno kada se kamera pomera recimo po horiyontali. mada mozda ti to monitor ili player automatski resavaju.

samo cackaj, naci ces pravu "formulu".

a, nije prevelik, a?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke