Prikaz jedne poruke
Stara 23.12.2020, 14:43   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

A sada malo dubljeg ranta.

HDR i LCD rant

Prvo, limitirani kontrast LCD-a i HDR realno ne idu baš savršeno zajedno. Npr. dok je scena mešana, tj. ima i tamnih i svetlih delova to izgleda živo i kontrastno... međutim čim scena bude malo tamnija, bez izraženih specular highlights... postane ravna i isprana kao i na svakom LCD-u. A što se više brightness odvrne da bi se dobilo više svetline za mid-tonove i highlits, to su mračne scene ispranije. Ovaj TV nema local dimming već frame dimming pa kada se pređe na tamnu scenu on smanji osvetljenje da bi spasio crnu ali ubije živost slike... ovo je takođe iritantna pojava koja se na sreću može pobediti iz servisnog menija. Međutim, na kraju ja i za HDR sardžaj tražim balans između crne i svetline, pa osvetljenje držim na 70 umesto na 100%. Drugim rečima, čak ni punih 500 cd/m2 ne iskorišćavam.

Skuplji modeli imaju local dimming koji uvodi svoj niz problema, guta detalje u mraku, dodaje bloom... ako se isključi, crna bude jednako isprana. Tako da gosn. DukeLander može da brani LCD-eve koji nabijaju 1000 i 2000 cd/m2 do preksutra... ali oni mogu da budu ili vrlo svetli a isprani, ili vrlo tamni a da gutaju detalje. Oba odjednom nikako, i OLED-u mogu samo da pljunu pod prozor. Iako je njima osvetljene maks ~700 cd/m2... oni svoj ogroman dinamički opseg daju uvek i u svakom trenutku, pa je i HDR doživljaj kvalitetniji u 99% situacija. Uzeo bih ga u treptaju oka pre bilo kog LCD-a sa beskorisnim brojevima.

Spoiler za The proof is in the pudding:





Stvar broj dva u svemu ovome je da kada pustim HDR uveče, ako je neki prosečno svetao sadržaj izgleda super... ali u trenucima npr. sunčanog dana, snimka neba, okeana... je TV toliko svetao da me bole oči... jeste to super realno ali ja u realnosti ne iskačem iz tamne sobe pravo na sunčanu plažu u milisekundi... Tako da na kraju smanjim osvetljenje, tj. blago kompresujem HDR čak i na ovom TV-u na kom je opseg već limitiran. Koliko god impresivno deluje sa jedne strane, nije mi to nešto što mogu da tolerišem na duže vreme... pa su te priče u full HDR opsegu sa jedne strane stvarno spektakularne a sa druge nepraktične u realnoj upotrebi i zamorne za oči. Ja bih lično to odvrnuo za jedan film, napravim wow spektakl i ćao... međutim da tako gledam Netflix HDR seriju ili igram igru satima... pa prokrvarile bi mi oči.

Kalibracija rant

TV iz kutije izlazi se ne baš preciznim bojama. Movie Warm 1 je kod mene najprecizniji ali vuče na zeleno... naravno ne slaže se ni sa jednm drugim primerkom sa neta pa ona deljenja tuđih podešavanja naravno nemaju smisla.

2-point kalibracija radi jako fino, za svaku od RGB boja imate Offset i Gain. Korišćenjem kalibratora i ovih funkcija sam sliku doveo u prilično pristojno stanje sa dE ispod 4. Grayscale prelaz je gladak, nema color bandinga. Zadovoljan. Bitno je reći da se tinta iz bele može ukloniti jako lepo i na oko... probao sam pa proverio kalibratorom. Ako tako radite, preporučujem da koristite samo Gain funkciju i namestite odnos RGB koji vam prija oku. Offset utiče na tamne nijanse a to već ide teže na oko.

20-point kalibracija nije dovoljno linearna i ne služi ničemu ako mene pitate. Da, ja u 20 tačaka namestim da se meri sve idealno. Da, program mi provuče krivu kroz tih 20 tačaka i kaže dE je 0.4... uuu, divno. Međutim, niko ne kaže šta se dešava između tih 20 tačaka a dešava se to da odziv boja i svetline nije linearan i grayscale dobije gomilu color band-ova. Znači TV je kalibrisan bukvalno u tih 20 tačaka ali ne i između njih, kada pogledate grayscale svojim očima a ne instrumentom to se jasno vidi. Bitno je da "profesionalci" sa RTINGS i njima slični očitaju lepe brojke na graficima i kažu slika savršena i dE savršen... a to što siva ima jasan color banding koji daleko više upada u oči od blagog ali uniformnog odstupanja u celom spektru nema veze.

Poenta je, slika je fenomenalna i nakon 2-point kalibracije jer ona utiče prilično linearno na ceo spektar i gradacije su potpuno glatke. 20-point je gruba i lomi odziv samo u tim uskim opsezima oko tačke na koju utičete... daje sve što treba da da za merenje i svršavanje na lepe grafike ali realno kvari linearnost i sliku. Moj savet je da je se okanete i ne plaćate nekome 1500din da vam na papiru popravi a u realnosti pokvari boje...

Poslednja ispravka: Aibo (23.12.2020 u 15:10)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (23.12.2020), doctor (24.12.2020), Laskaris (27.12.2020), Lex987 (23.12.2020), Mocko (23.12.2020), polarnimeda (26.12.2020), toxic (24.12.2020)