Prikaz jedne poruke
Stara 16.5.2016, 19:08   #80
Stranger2
Veteran
 
Član od: 23.9.2009.
Poruke: 892
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 312 puta na 165 poruka
Određen forumom Re: Nintendo NX

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Vrlo prosto, Nintendo nema vise nikakav brend recognition. Secam se kad sam ja bio klinac, kad sam prvi put u nekom casopisu video Nintendo 64, svi, ama svi klinci sa kojima sam se druzio su znali sta je Nintendo, sta je Super Mario, sta da ocekuje od nove Nintendo konzole. Pre neki dan mi sestri bio rodjendan, razlika u godinama je znacajna pa su dosli neki klinci na proslavu. Meni naravno puna soba svega i svacega, klinci uleteli i tipa WOW imas Xbox, WOW imas PlayStation, sta ti je ovo pokazujuci prstom na Wii U. Aj nisam ocekivao da znaju sta je Wii U, ja im objasnim, oni face . Ja im kazem znate za Wii, pokazem im Wii, kontrolere, Wii je bio ogromna konzola, prodata u 100 miliona primeraka, oni me bledo gledaju. Ja im kazem znate za Super Marija, oni naravno, to ona igra sto se igra na kompu, lik koji skakuce... Sta ocu reci, SVI znaju sta je PlayStation, malo manje ljudi prepoznaje Xbox brend ali ga prepoznaju,
Citat:
Opet nisi u pravu, ja kad sam bio klinac svi su znali samo za Segu i Sony, retko ko je znao za Nintendo.
Baš sam to hteo da kažem čim sam pročitao. Kod nas je na svakom ćošku bila igraonica sa Sega-ma i čak su se obično i zvale "sega klubovi" tako da nije nikakvo čudo da se ovde malo zna za nintendo. A posle Sega Mega i SNES-a je došao Playstation sa jeftinim piratskim igrama:
Citat:
I dolazi na scenu neka ružna, kockasta, siva kutija, vrlo glupog imena - Playstation, od onih što prave televizore. Već pogađaš, moja iduća konzola je bila Playstation.
Ja sam Playstation odmah isprobao ali mi je pixelizovana grafika jednostavno bila suviše odvratna. I zbog toga se nikad nisam ni navikao na playstation. Samo tri igre za playstation sam igrao i bile su mi bile ekstra zabavne a to su Harry Poter (na moje veliko iznenađenje posle toga sam gledao film i bio je neverovatno loš u poredjenju sa tom igrom) i Eagle One: Harrier Attack i Ace Combat jer obožavam (arkadne) simulacije letenja.

Inače ukoliko ne pamtite ta vremena, PlayStation je kod nas bio predodređen za uspeh i oduvao sve druge konzole zbog jeftinih piratskih igara i zbog toga svi kod nas znaju za playstation. I bilo koja druga hipotetička konzola bi u Srbiji u to vreme bila popularna da je jedina imala gomilu piratskih igara, a sve ostale bi isto ostale nepoznate.

Dakle famozni brand recognition sege i playstationa u srbiji se svodi na dva lažna uspeha: Sega klubove (gde su milion ljudi igrali igru koju je Sega prodala samo jednom) i piratske playstation igre (za koje sony nije video ni dolara).

Citat:
Mada, mnogi ljudi nisu svesni, ali Xbone i dalje sadrzi neke region lock elemente.
Ja ne znam šta se ljudi toliko plaše tog region locka. igre se svakako moraju lokalizovati u nekim zemljama jer kupci ne znaju strane jezike ili čak pismo. Ne misle valjda da poručuju igre poštom sa drugih kontinenata pa da prodju jeftinije?!
Kad ljudi govore o region free igrama zapravo uvek misle na igre na engleskom jeziku a one su zapravo već samim tim lokalizovane i regionalizovane što su na tom određenom jeziku.
Posebno sad je priča besmislena kad se većina igara kupuje na internetu i samo downloaduje.

Region lock koliko god da je ozlogglašen nema uticaja na glavne kupce koji u shoping centru zgrabe kutiju sa konzolom i nekoliko igara. To je tema samo za ove koji po internetu grebu za koju polovnu igru jeftinije. A takvi čine samo mali procenat prodaje.

Citat:
Pouka - sve se da preokrenuti i niko ne caruje večno. Da je brend recognition jedino bitan, Nintendo nikada ne bi pao, niti bi se Sony uzdigao, niti bi Sony imao prekid vladavine prošle generacije...
Citat:
Potpuno se slažem, brend ne igra veliku ulogu sve se svodi na trenutni proizvod, koliko je dobar i privlačan.
Citat:
nema nikakvog kredita sve se svodi na to da li kupac misli da trenutni proizvod vredi određenu svotu novca, a ne kakav je bio prethodni ili kakav će biti naredni proizvod.
Baš tako. U holivudu postoji izreka: "onoliko si dobar koliko je dobar tvoj poslednji film". To sve govori. I nintendo je bio otpisan i pre pojave Wii-a pa su ga odjednom kupovali ne samo oni koji nisu čuli za nintendo nego i oni koji nisu igrali igre uošte.

Pouka 2 - Ljudi imaju kratko pamćenje. Na zapadu se sve gleda kratkoročno senzacionalistički, rast akcija u zadnja 24h, prodaja u prva tri dana, 1000 novih radnih mesta (a pre toga otpušteno 3000) itd...

Citat:
slozio bih se sa tobom u svetu u kom iPhone nije najprodavaniji telefon na smartphone trzistu, ali posto jeste i kao takav dokazuje da je ljudima brend bitniji od bilo cega drugog
iPhone brend je stvar prestiža, on izmedju ostalog služi i za "šepurenje". Nije baš u istom košu sa konzolama koje su sad sve više počele da se takmiče u jeftinoći.
Stranger2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Stranger2 na korisnoj poruci:
CTOJAH (16.5.2016), filpan (17.5.2016), GraveDigger (17.5.2016), vetar. (17.5.2016)