Prikaz jedne poruke
Stara 17.1.2018, 19:13   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120k

Predlog za konkretan model nemam ali imam neke savete.

Ako ti treba bilo kakva portabilnost zaboravi na 17" ima da se iskilaviš (kao i sa 15" ali dosta manje) i bolja solucija ti je malo jeftiniji laptop + bilo koji 24" FHD monitor od ~100-110e, veruj mi, svaki kolega iz struke će ti reći isto. Što iskusniji budeš bio to će ti više značiti veliki radni prostor.
Monitor možeš i kasnije da dokupiš doduše kad i sam budeš uvideo da je rad na malom ekranu maltretiranje očiju i živaca. Pošto si student velike su šanse da ćeš se par puta seliti po stanovima u toku studiranja i onda monitor i otpada jer je maltretiranje seliti ga svuda sa sobom.

Ako ti portabilnost nije važna onda možeš i nešto od 17" sa nekom pristojnom rezolucijom.

Ne uzeti dobar računar sa SSD-om danas je kao uzeti BMW M3 i u njega staviti motor iz Juga. Obavezno SSD 256 mnogo će ti značiti a HDD možeš da uzmeš eksterni 1TB pa na njega tovari šta 'oćeš ili izbaci optički drajv iz laptopa (ako ga bude imao) i na njegovo mesto stavi HDD. U svakom slučaju na tvom mestu ne bih išao na HDD pošto već praviš dugotrajnu investiciju.
SSD takođe možeš i kasnije da dokupiš a od postojećeg HDD-a napraviš eksterni ili ga prebaciš na mesto optčkog drajva.

Što se CPU-a tiče neki quad-core i7 osme generacije sa hyperthreadingom i to je to na duge staze.

RAM minimalno 8GB (za početak dovoljno uz swapping na SSD jer su cene RAM memorija otišle dođavola trenutno). Kasnije dodaš još 8GB kad im padne cena i miran si.

Ako planiraš da igraš i igre onda će diskretni GPU biti obavezan ali imaj na umu da će laptop sa bilo kakvim upotrebljivim GPU koštati značajno više.

I svakako se uvek isplati čekati ako možeš da čekaš.
doctor je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
DJ MIXYYY (17.1.2018)