Prikaz jedne poruke
Stara 4.7.2014, 23:19   #169
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Ucenje Jave

Pozdrav!

Znam da ovakvih tema ima na kilo, na ovom, a i na drugim forumima - domacim i stranim. Ipak, lakse mi je kada napisem i svoju pricu. Situacija je sledeca. Imam 26 godina, zavrsio sam Ekonomski fakultet prosle godine, prilicno dobar prosek, ne bas u roku zbog raznih preduzetnickih podviga u medjuvremenu. Posao se nalazi uzasno tesko, finansijski sektor je u blagom opadanju kod nas, i mnogo je tesko uci u sistem. Sa druge strane, dosta mojih prijatelja pravi prilicno dobru karijeru u programiranju. Ja o programiranju ne znam previse, ali znam da nisam glup za to. Nisam genije, ali mi je logika prilicno jasna.

Sto se tice iskustva, nemam ga u upotrebljivoj meri. Kao klinac, sa 5-6 godina sam ucio osnove Basica, jer sam od ujaka dobio komodore 64 i knjigu o Basic-u, pa sam nasao za shodno da krivim kicmu danima ispred televizora u pokusaju da napravim neki programcic koji ce da resava linearnu jednacinu. Posle sam krenuo u skolu, pa su mi uz drustvo igrice postale zanimljivije od programiranja.

Sledeci dodir sa programiranjem sam imao u Gimnaziji, pa sam prilicno ovladao osnovama Paskala i Visual Basica. Bio sam medju boljima sto se tog predmeta tice, ali na zalost, nisam bio sire zainteresovan. Bio sam previse zauzet usavrsavanjem cs 1.6, wc3 i slicnih nevaznih, a prilicno interesantnih zanimacija.

Pricao sam sa drugarima programerima, i neki su mi preporucili da krenem sa C#, neki Javu. Moj utisak je da mi je iz komercijalnog ugla java opipljivija. Nisam siguran, ali do tog zakljucka sam dosao na osnovu informacija kojima raspolazem. Tako da - neka bude Java.

Znaci, sustina je sledeca.

Znam da nisam previse mator da krenem da se bavim ovim i promenim profesiju.
Prilicno sam kompjuterski pismen.
Imam solidno znanje iz matematike.
Engleski znam odlicno.
Imam mogucnosti da se programiranju posvetim nekoliko sati dnevno, za koji mesec i vise.

U svemu sto radim, opterecen sam efikasnoscu. Zbog toga, moje pitanje je :

Koji je najbolji i najefikasniji pristup ucenju Jave?

Online free kursevi?
Online placeni kursevi?
Neki kursevi uzivo?

Znam da ima puno skola programiranja, ali nisam siguran koliko oni vise nude od nekog free kursa? Daleko od toga da sam bogat, ali mogu da priustim gotovo bilo koji kurs koji se nudi kod nas. Mozda bih mogao cak i IT akademiju, ali sam prilicno nepoverljiv prema njima. Znam da sertifikat nicemu ne sluzi i to me ne obeshrabruje, ali opet, nekako imaju previse agresivan marketing za moj ukus, i to me prilicno odbija.

Znaci, cela poenta je da dodjem do relevantnog znanja, da uradim neke male i ne bas toliko bizarne projekte, i onda cu moci da upadnem negde da radim praksu i udjem u celu pricu. Ne zuri mi se da sto pre krenem da zaradjujem pare, ali zelim da sto pre ili efikasnije pridjem ucenju.


Da ponovim, najefiksniji pristup ucenju Jave? (ili programiranju uopste)

Hvala
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke