Prikaz jedne poruke
Stara 22.5.2007, 16:51   #11
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Citat:
GoranKostic kaže: Pregled poruke
Time cime si naveo ces obrisati read-only fajove (/r), i read-only i hidden fajlove (/ar /ah).

Problem je u brisanju izvrsnih fajlova koji su startovani, imaju aktivan proces/procese, sam sistem ne dozvoljava njihovo brisanje dok se njihovi procesi ne obore, pa je resenje ili iz task managera prekinuti procese tih fajlova pa ih obrisati, ili u slucaju virusa, startovati win u safe modu, kada vecina virusa nece biti startovani, pa onda obrisati te fajlove. Ponekad prekid procesa nece dati rezultate jer se desava da virusi startuju 2 procesa, od koji se medjusobno nadgledaju, i cim se jedan obori, drugi ponovo startuje oboreni proces, a nije moguce istovremeno oboriti oba procesa.

U safe modu windowsa win ne startuje sve sto je dodato da se startuje po startovanju racunara (programi, servisi), vec startuje samo ono neophodno, pa i virus nije startovan, i zbog onoga sa procesima, moguce je obrisati fajlove virusa.

Takodje, postoje i rootkit virusi, gde rootkit komponenta krije fajlove, reg. kljuvece itd. virusa, pa ih cak i nije moguce videti u normalnom radu windowsa, a, opet takodje, i ta rootkit komponenta virusa nece biti aktivna u safe modu windowsa, pa ce fajl koji je eventualno sakriven biti vidljiv u exploreru i bice moguce njegovo brisanje.

Ako vec pricamo uopsteno o ciscenju virusa, eto nekoliko razloga zbog kojih bi ako stetocina vec postoji na racunaru, ciscenje i skeniranje azuriranim av programom radio iz safe moda, a ne iz normalnog moda windowsa.
ja sam na pomenuti nacin brisao fajlove koje su virusi napali, a koje inace nisam mogao jer su bili aktivni.
polarnimeda je offline