Prikaz jedne poruke
Stara 22.6.2009, 19:43   #18
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

da, samo jos da dodam sledeci a veoma jasan razlog zasto recimo MRZIM Qbasic;

Otkucajte u Qbasicu sledece:

10 cls
20 A = A + 1
30 GOTO 10

I iz menija idite na RUN, pa probajte da ga prekinete ikako, recimo sa CTRL+C!

Naravno, necete moci, a isti primer se odnosi cak i na najnovije, recimo na JustBasic, koji je pod Windowsovom (ne DOS-ovom) grafickom okruzenju!

Tako ce te u gore navedenom slucaju morati da cekate par DANA da promenljiva A naraste na vrednost vecu od, cini mi se 10 (na eksponent od) 37 kada ce Qbasic sam reci nesto poput ILLEGAL Quantity ili Stack overflow ili slicno - i sAm se prekinuti...



Za sada sam se opredelio da pocnem sa Microsoft Extended Basic V1.1

On ima sve ili skooooorooooooo sve sto ima Qbasic ili JustBasic, ali NIKAKO NE MOZES da napravis "beskonacan loop" koji kasnije neces moci da "ubijes" izuzev pritiskanja ALT+TAB ilio CTRL+ALT+DELETE (cime gubis program kao fajl, ako predhodno nije snimljen).

Takodjer, u njemu NE MOZES ali stvarno NE mozes da napravis kOd koji ce stetiti host sistemu (citaj - ne mozes da ga upotrebis za izgradnju malvare kOda)

Lagan je kao i vecina BASIC-a, lako se snima ili prenosi na druge racunare (samo se kopiraju fajlovi, nema nikakvu instalaciju) i cak sta vise radice u bilo kojem folderu gde ga smestis, a ne kao, u nekim slucajevima Qbasic, kada se zali da mu "PIF" nije "tacan"... (i da dodam jos i ovo - moze da se pokrene na bilo kojem racunaru putem obicnog i jednostavnog BAT fajla!)

Jedino je skroman sa grafickim mogucnostima (HIRES) i brojem boja na ekranu (paleta od 8 boja jedino)

Ako se opredelim za Microsoft Extended Basic V1.1 onda je on BESPLATAN, jako ga je tesko naci na Netu ali ja ga imam i bio bi za DownLoad na samojm sajtu "at glance".

(Radi pod svim Win i nekim Lin platofmama, kao i u cistom DOSu, mada sada niko vise ne koristi cisti DOS)

Naravno, ako se nekome od vas NE svidi ovaj, po mom nekom sadasnjem izboru odabrani, uvek mozete da iznesene programske primere odradite / remodifikujete za VASE "ljubimce" koji (softveski primercici) bi se onda mogli postirati na sajt (time bi sajt mogao da "raste" odnosno da na takav nacin podrzava vise oblasti)

Poslednja ispravka: Branislav Gavric (22.6.2009 u 19:55) Razlog: typo
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke