Prikaz jedne poruke
Stara 5.6.2018, 13:47   #13
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: 6/2018 "Bezuba drskost bezrepih goveda"

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
Ne treba drzava nikoga da brani, nego da obezbedi iste uslove za sve. Onda ce onaj ko je bolji u poslu zaradjivati vise, a gradjani imaju kvalitetnu uslugu. Evo primer iz Makedonije (koja je veci raspad od ove nase drzave po mnogo cemu), ali idem tamo povremeno pa sam video. Oni su pre par godina izjednacili drzavno i privatno zdravstvo. Ko ima zdravstveno osiguranje ide sa knjizicom u bilo koju privatnu ordinciju, ako su cene vece od onih koje pokriva fond (a ja nisam sreo takvu ordinaciju, mada ih verovatno ima) doplati se razlika. Rezultat, snimanje zeluca u BG kosta 4500 din, tamo je skoro duplo jeftinije (snimali me Simens digitalnim skenerom, znaci nije neki krs). Zavrsava se sve odmah, nema cekanja mesecima, a ni satima (vazi za sve, first come first served, nema onoga ko placa ide preko reda). Ja bih voleo da taj Car-Go dodje i da drzava prestane da stiti nesposobnjakovice koji su se preko veze uvalili na drzavne jasle (svaka cast dobrim lekarima kojih takodje nije malo, ali i oni ispastaju zbog ovih drugih).

Sto se tice teksta, malo me iznenadio recnik i ton kojim je pisan - na granici pristojnosti. I meni smeta kada mi blokadama ogranicavaju slobodu kretanja, ali mi mnogo vise smeta sto se u poslednje vreme u ovoj drzavi prostakluk i bezobrazluk promovisu, pa ne vise ni kao prihvacen, nego kao pozeljan model ponasanja. Licno nemam losa iskustva sa taksistima (ako izuzmemo prljav enterijer i unistene amortizere zbog kojih na neravninama ispada kamenje iz bubrega), ali ako mogu da se vozim jeftinije naravno da cu da se vozim tako. Tehnologija napreduje, ne jasemo konje vise (osim radi sporta), morace i oni da se prilagode.

Čuveni "isti uslovi za sve". Samo nisu isti. Neko je puno pametniji, neko ima puno više kapitala - na kraju završi time da jedan proguta celo tržište i da ostali rade za njega uz bednu platu (i, često, opet visoke cene) - jer čim izbiješ malo napred, u puno si boljoj poziciji da nastaviš napredak i teško da će te iko sustići.


Čak i USA kontroliše takve stvari i ni jedno tržište u razvijenim zemljama nije zaista slobodno. Uz to, sistem ipak svugde štiti bogate, na prvom mestu, držeći ostale u pokornosti.


Ipak, hteli-ne hteli, verujem da ćemo, barem u sr-bi-ji uskoro iskusiti sve čari slobodne "fer" tržišne utakmice - uz ogromnu nesigurnost radnih mesta - no country for old men, što bi rekli Ameri. Samo najjači i najsposobniji. Naravno, neće biti u potpunosti slobodno i fer - država će najverovatnije i dalje sprečavati da onaj ko je najjači, ili najpreciznije puca, otima sve od slabih i "nesposobnih" - ali, eto, nema nigde baš potpune slobode.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke