tema: Ekologija
Prikaz jedne poruke
Stara 12.4.2007, 4:04   #8
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Ekologija

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Ajde dajta misljenja i predloge na ovu temu,znam da nam je svima tesko od toga,a mozda smo i apaticni postali.
E moram da prokomentarišem jednu veoma čudnu stvar kod našeg naroda, a to je da mnogo voli da priča Šta će se desiti ako damo mišljenja ili predloge? Nešto će se promeniti možda? Čisto sumnjam...
Podržavam svaku priču ako urodi plodom, ali beskrajna razmena mišljenja i žalbe na okolinu bez konkretnog rešenja problema su ništa više nego još jedna pričica...
Kao prvo, za zaštitu okoline je potrebna jedna "sitnica" koja se naziva kultura, a ona između ostalog podrazumeva (ne)pljuvanje po ulici, ne bacanje papira po ulici, ne bacanje otpada u potoke, reke, jezera, ne ubijanje rečnih riba dinamitom, ne stvaranje deponija na svakoj krivini u novoizdgrađenom naselju, reciklažu otpada, itd... Ne znam kakva je situacija u npr. okolnim državama, ali koliko mogu da vidim, u Srbiji je ekološka kultura blagi užas... Živela sam u Čačku, u prilično uređenom i lepo delu grada... gde se pretprošle godine dogodila takva poplava, da su ljudima u celom naselju plivale stvari po kućama... I to sve zbog komšije koji je bacio mrtvu svinju u šahtu... Baš lepo Naravno, komšija nije odgovarao za štetu, jer je dobar prijatelj sa predsednikom mesne zajednice, koji ima vezu kod nekog drugog predsednika, koji je to zataškao i nikom ništa... Verujem da su ovakve stvari, ako ne svakodnevna, onda bar sedmična pojava u Srbiji... Možda kad bi bilo više kontejnera, možda kad bi zaposlili više radnika u komunalnim ustanovama, možda kad bi se uvele paprene kazne za stvaranje divljih deponija, možda... možda bi se nešto promenilo... Možda kad bi mediji počeli sa agresivnom reklamnom kampanjom, jasnom za sve slojeve društva, apelima, nagradnim igrama, ima dosta načina da se narod dovede u red... U Srbiji se može osetiti smrad đubreta na svakih 3 kilometra, ako ne i manje...
Nedavno sam čitala u "Blicu" čini mi se, o bračnom paru koji je deponiju pretvorio u igralište za decu... Svojevoljno su čistili godinu dana, dok su im se komšije rugale, podsmevale i nazivale ih "komunalcima"... Toliko o mentalitetu, poštovanju tuđeg rada i kulturi našeg naroda... tako da, ili da čekamo da nam se mentalitet promeni (za šta je potrebno možda nekih 100 godina dok dođu nove generacije na red), ili da se uvedu najstrožije kazne za takve stvari kako to u normalnim državama i biva.
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke