Prikaz jedne poruke
Stara 5.8.2006, 21:21   #39
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: objasnjenja pocetniku

Citat:
A kakve pobogu veze imaju jedan game engine i poslovna aplikacija ?
Pod pretpostavkom da si pročitao ovaj pasus gore odgovaram na ovo tvoje pitanje. Da ovo nije samo još jedan plod naučne fantastike objasniću na sledećem primeru. Složićeš se sa činjenicom da je potpuno moguća situacija da naletiš na klijenta koji želi da mu napraviš program uz pomoć kojeg će putem GPS-a ili nekog sličnog sistema moći da prati recimo svoja dostavna vozila ali uz uslov da takav program bude modularan u smislu da bude lako prilagodljiv za različita geografska područja (čitaj: ima mogućnost “ubacivanja” različitih “karti”). Naravno da će ti na pamet pasti da kompletnu stvar oko predstavljanja mape ili područja koje se prati “odradiš” u obliku “2D” engine-a pa da kasnije jednostavnim dodavanjem geografskih modula iskorišćavaš postojeći engine da se uklopi sa “kartom”. To je valjda jedna poprilično “ne-SF” primena jer ako smo valjda ograničeni sa strane, nismo odozgo . A pogledaj recimo sajt DXGame-a koji si pomenuo i vidi zašta ga oni primenjuju u čistim poslovnim aplikacijama. “Ono, regulacija odbrane od poplave itd.”

Da bih ostao dosledan preciznosti sledi još jedan primer gde se “game-engine-i” koriste u poslovnim aplikacijama. Složićeš se da 3Dmax može na neki način da se smatra poslovnom aplikacijom u domenu recimo dizajna. 3Dmax u sebi od verzije (izvinte malo upućeniji ako grešim mada mislim da ovde to nije slučaj) 6 ima podršku za Havok engine. O tome šta je i čemu služi već i vrapci pevaju odavno epske pesme. Svi programi za dizajniranje enterijera i eksterijera kuće (primera radi Sierrin-a serija Home Architect-a) koristi neki vid (naravno starijeg) game engine-a. Najčešće korišćeni engine za vizuelizaciju u ovakvim aplikacijama doduše ostao je Quake 3 što je delimično za pohvalu uzevši u obzir koliko je mator.

Ovde stajem.

Citat:
O čemu ti pričaš ? Mnogo bre letiš na sve strane, čas pričaš o početniku koji hoće da pravi igru, a čas o nekome ko ima finansijera (mada je finansijer izrade video igre u Srbiji još uvek SF). Kao što rekoh, većina tih enginea je besplatna za nekomercijalnu upotrebu, što je sasvim dobar način za nekoga da uđe u game dev svet. Ili si i ti jedan od onih koji misle da možeš prvom igrom da zaradiš milione ?
Da preskočimo blok sa onim pritužbama tipa “...ti ne čitaš moje postove...”, “...a ti ne kapiraš šta sam hteo da kažem...”, “...zašto nikada nećeš da mi se javiš...” itd. evo par tvojih citata na osnovu kojih sam i ja krenuo malo offtopic i dohvatio se teme „komercijalno“-„nekomercijalno“
Citat:
zašto bi uopšte pisao engine od nule kada postoji toliko dobrih engine-a koji imaju podršku za VB, recimo Truevision, Genesis, 3DState...
Citat:
mnogi od njih su besplati za nekomercijalnu upotrebu
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke