tema: [Monitor] Philips E-line 278E8Q
Prikaz jedne poruke
Stara 1.12.2017, 19:32   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Post Philips E-line 278E8Q

Rezultati testova i lična zapažanja

Za model postoje dva profesionalna testa i pozivaću se na rezultate testova. Ne posedujem kolorimetar. Ako nekoga interesuje, najjeftiniji, a dobar je X-Rite ColorMunki
Display
. Kupio bih ga davno zato što nije skup (samo ~140 ojra u Germaniji), ali u varoši gde živim ga ne bih nikada isplatio ili jako dugo. Da sam npr. u NS-u, onda bih
se sigurno bavio profesionalno kalibracijom. Ovako nema smisla.

Osvetljenost

Model ima deklarisanu osvetljenost od standardnih 250 cd/m2, ali kao i drugi Philipsovi bolji modeli, ona je poprilično veća i iznosi 310-20 cd/m2. Lično na dnevnom svetlu
koristim do max 35-40% osvetljenost, uveče spuštam do 20%, a za video i do 10%. Uniformitet osvetljenja je isto jako visoka i kod mog primerka. Ne postoji klasično LED
pozadinsko probijanje. Na eng. se to zove backlight LED bleeding ili skraćeno popularno na forumima – BLB.

Međutim, moj primerak ima problema sa jedno četiri oblaka (clouding), ali samo jedan je zaista malo problematičniji. Ovde se možete više informisati. Ovo je problem vezan
za veličinu monitora/TV-a – što je veći, veća je verovatnoća. Takođe zakrivljenost ekrana dodatno negativno to pojačava. On se javlja kad LED pozadinsko osvetljenje nije
dobro spojeno sa panelom. Može nastati u proizvodnji, ali i posle u logistici prilikom nepravilnog/nemarnog rukovanja sa monitorom (i TV-om). I inače je jako tanka granica
između klasičnog LED probijanja i oblaka.

U mom slučaju, oblaci su vidljivi samo u jednom scenariju – noću u sobi bez svetla prilikom određenih tamnih scena u nekim filmovima. Star Wars je prilično neglediv, dok
npr. u „Kong: Skull Island“ koji ima noćne scene, taj problem ne postoji. U svim ostalim situacijama, a to je 95% moje upotrebe monitora, toga nema. Uvek kucam, ne treba
tražiti probleme tamo gde ih nema.

Rešenja:
1) Mogao sam vratiti monitor nazad i igrati lutriju sa W-LED-om što mi ne pada na pamet zato što mogu dobiti monitor koji nema taj problem (verovatnoća ispod 30%), ali
može da ima neki drugi, gori. Savršen monitor ne postoji što sam pokazao iks puta, makar izdvojili i 1k+ €.
2) Zone gde postoje oblaci se mogu masirati, ima objašnjenje na netu i mnogima je pomoglo, ali nisam hteo to raditi već sledeće:
3) Korišćenje pozadinskog svetla iliti na eng. bias lightning. U pitanju je čitava nauka i ako se odradi kako (ne) treba... Linkovi koga interesuje:
Do I need bias lighting for my TV?
D65 Video Bias Lighting- Fundamental Theory And Practice
How Viewing Environment Conditions Can Corrupt Or Enhance Your Calibration
What Bias Lighting Is and Why You Should Be Using It
Perception 30 Lecture Notes: Brightness

Imam problem što mi pisaći sto nije ispred zida (otpada rešenje sa LED trakama) već na sredini sobe tako da samo stona lampa dolazi u obzir. Prvo sam isprobao sa stonom
lampom i žaruljom. Onda jedan oblak potpuno nestane, jedan se jedva vidi, a dva su prepolovljena i to sve sa osvetljenjem monitora na 30. Kupio sam Lumaxovu E14 LED
sijalicu sa 6500k toplinom od 400 lm (samo takve dolaze u obzir zato što je D65 standard). Ovim sam rešio i osvetljenje u sobi pošto imam luster sa 5x 25 W klasičnih sijalica.
Samo oblak u donjem levom uglu se još malko vidi, ali ako spustim osvetljenost na 10%, onda se baš treba potruditi da se primeti. Sve u svemu, lutrija kao i uvek sa LED
pozadinskim osvetljenjem.



Uniformnost sive je odlična i nema problema sa tzv. efektom „prljavog ekrana“ ili na eng. dirty screen effect (DSE). Ako postoji vidi se na beloj pozadini i kada se npr. gleda sport
koji ima zelenu površinu kao fudbal.

Monitor ne koristi PWM za regulaciju W-LED pozadinskog osvetljenja tj. ne treperi (flicker free).

Kontrast

Kontrast je razlika između osvetljenosti najsvetlije bele i najtamnije crne koju panel može da prikaže. Što je kontrast veći, slika ima veću „dubinu“ i zato je to najvažnija stavka za
gledanje video materijala i igranje igara u mraku kada kontrast dolazi do izražaja ili kada koristite pozadinsko svetlo. Pod direktnim svetlom kontrast ne može doći do izražaja.

Model ima deklarisan kontrast od 3.000:1 što je standard za VA. Izmeren je u stvari puno veći i iznosi čak ~4.700-5.200:1 ! Na drugom testu je izmeren „skromnijih“ 3.620:1
što je i dalje natprosečno visok rezultat. Ovo podpada pod varijacije panela i W-LED pozadinskog osvetljenja.

Poslednja ispravka: DukeofSerbia (2.12.2017 u 14:31)
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (2.12.2017), maxx (2.12.2017)