Prikaz jedne poruke
Stara 2.10.2018, 11:50   #7
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Jezik nije toliko bitan, kad imas osnove onda se snalazis u vecini jezika. Naravno, razumem tvoju potrebu, jer ne zelis da gubis vreme na nesto sto "nema buducnost". Ali opet mislim da nema savrsenog jezika, svi dolaze sa prednostima i manama, to je kao alat koji koristis za odredjenu vrstu posla.. Python mi je prvi pao na pamet, ali on je malo drugaciji od ostalih jezika. Ja bih ti prvo preporucio da savladas osnove dobro, tu je po meni C savrsen, znaci suva logika: if-ovi, petlje, petlje u petlji, rad sa osnovnim strukturama podataka (nizovi), stringovi, funkcije.. Onda savladas osnovne objektnog, npr u javi. I posle vec sam mozes da izaberes jezik koji ces da usavrsis, imas osnove, odmah se bacis na neki "veci" projekat, npr igru (one bas dobro obuhvate sve sto aspekte programiranja) i to je to.

Svako ima drugaciji put, svako ce ti reci neke druge jezike, tako da se ne obaziri previse na to. Treba da imas dobre osnove, a za to treba vremena.. Vezbaj dosta, od lakih do teskih primera iz svake "oblasti". Uveren sam da je pogresan pristup da krenes da radis nesto bez osnova, to je po meni kao da krenes da gradis zgradu po ugledu na neki tutorijal.. bez znanja materijala i svega ostalog. Mnogo ces se lakse snaci kad razumes bolje to sto radis.

Posto kazes da si proveo zivot uz racunare, onda nema previse potrebe da ti pricam sta da radis ako negde zaglavis. Gugl i StackOverflow su tvoji prijatelji.. Drugu stvar koju moram da ti napomenem, tutorijali su u 99% slucajeva jako jako povrsni, objasnjavaju bas najosnovnije stvari, siguran sam da ne mozes preko njih da steknes dobru osnovu, ili naucis jezik. Moras sam da pokusavas neke teze stvari, i sam sebe guras, sto je dosta tesko, jer nemas cilj. Zato nije lose uzeti neki fakultetski program, neku njihovu zbirku zadataka, kniigu, ili vec, pa po tome raditi. Cisto da imas neke teze primere za vezbu.

U svakom slucaju, kad savladas osnove, bacis se na neki veci projekat, i izguras ga do kraja. Gledas da projekat koji radis ima sve ono na cemu bi da radis, od logike, algoritama, struktura podataka, objektnog, baza... Po meni su igre savresene tu, ili neka ful stek aplikacija. Saslusaj sta i ostali imaju da kazu, i srecno. Ako imas neke probleme slobodno kaci ovde (ali opet preporucujem stackoverflow za to).

Ako te zanima mogu da ti opisem nekoliko jezika, mada to mozes i sam da nadjes na netu.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mare! na korisnoj poruci:
polarnimeda (2.10.2018)