Prikaz jedne poruke
Stara 4.7.2006, 13:07   #2
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: video montaza

Dobrodosao Fotografere.

Da pocnemo:
U principu treba ti sto jaci kompjuter. Dakle nabuzdi sto jaci procesor (64 bitni po mogucstvu, posto su i programi za montazu poceli da ga podrzavaju). Brzina procesora je jako bitna pre svega zbog samog renderovanja finalnog rezultata, kako ne bi cekao vekovima da se nesto izrenda.
Ram memorija. Najmanje 1 GB, a pozeljno je 2GB. U principu uvek ces raditi sa malo kompresovanim slicicama, video i audio fileovima. Cesto ces imati situaciju da drzis nekoliko programa istovremeno otvorenih. (n.p.r. photoshop, sound forge, premiere, winamp, opera ).
Mesta na hard diskovima jednostavno nikada nije dosta. Na celih 13GB ti staje svega sat vremena materijala. 2 harda bih ja preporucio od po 250GB, najmanje. DVD rezac takodje, gde ces rezati sve sto si uradio.

Sto se tice graficke, nisam nesto ustanovio da je potrebna neka ultra hi. Uzmi neku dobru, proverenu...

Ono sto je najbitnije, jeste da uzmes dobru video karticu. Ja licno sam imao iskustva sa 3 tipa video kartica (ne racunajuci zastareli Miro DC 30). Radio sam sa pinnacle DV-500, Canopus i Matrox rx 100.

DV 500 je vec zastarela kartica, ali mislim da moze da vrsi jako dobar posao. Na zalost novije verzije Premier programa je ne podrzavaju (zadnji koji je podrzavao ovu karticu jeste Premier 6.5). Noviji premiere pro 1, 1.5 i 2.0 je ne podrzavaju.
Bez obzira na to, ja sam imao jako dobra iskustva sa ovom karticom. Moze da radi u realnom vremenu neke svoje tranzicije (sto i nije toliko bitno) i alphe (da drzis recimo znackicu firme u cosku). Za napredne efekte poput kolor korekcije, blura, levelsa, kajrona (tekst koji ide po ekranu) moraces da radis preview (da renderujes zasebno deo gde se efekat nalazi).
Kartica se ne moze naci nova, a polovna je mislim negde (stvarno nisam siguran) od 150 do 250 evra.

Canopus kartica je dosta bolja (nova je mislim oko 800 evra), ali ni ona ne podrzava verzije premiera pro (ni ovo nisam siguran 100%, ali mi nismo uspeli da je nateramo da radi). To je iz razloga zato sto sam Cannopus sada ima svoj program za nelinearnu montazu Edius. Uglavnom, mnoge effekte ces moci da radis u realtime-u (u premieru 6.5 ili u Ediusu (postavis efekat i odmah vidis rezultat)), poput kolor korekcije, nekih naprednih tranzicija, levelsa i dr.

Matrox rx 100 je kartica koja kosta preko 1000 evra i naravno ima najvece mogucnosti. Gomilu efekata koje dolaze sa njom, gomilu plug-inova za premiere, 3Dmax, Lighvawe, Photoshop i dr.
Uz to dobices i Photoshop i Premier pro 1.0 (i jos neke programe) uz nju.

Montaza:
Preporucio bih ti da negde iskopas knjigu o montazi. Da se upoznas sa pravilima iste, jer montaza ipak nije samo puko redjanje kadrova.

To je to, na kraju bih dodao da je jako pozeljno i da kupis neki tape za DV kasetice kako ne bi arcio mehanizam u kameri prilikom ubacivanja materijala u kompjuter.

Srecno u montazi.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke