Prikaz jedne poruke
Stara 10.8.2012, 23:11   #1
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Exclamation Maticna bez POST-a.

Pozdrav, ponovo imam problem sa kompom sa teme "http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=81908" Ko je upoznat sa temom zna da je doslo do jakog pregrevanja samog chipseta na maticnoj posle cega se javlja iritirajuce pistanje u kompjuteru i zatim gasenje, problem sam delimicno resio tako sto sam Multiplier-e smanjio sa x16 na x14 pa sam tim deklokovanjem spustio procesor sa 3.2GHz na 2.8GHz i sada kompjuter radi stabilno satima, napominjem da su voltaza i FSB isti kao i ranije tj, nisu dirani. Procesor radi savrseno, problem je do ploce, slaba je za procesor od 125w, jednog dana sam posle posla vratio multiplier-e na x16 i zaboravio da vratim, da bi sutradan kada sam dosao kuci naravno posle nekog vremena koriscenja racunara, dosao do toga da kompjuter nece da se upali, oborim kuciste i pogledam kad...

Uz malo vise snage uspem da iscupam jer se plastika spojila sa maticnom, pa to izgleda ovako...


Presekao sam kablove sa jednog pokvarenog napajanja i povezao nazad, plastiku koja se istopila na maticnoj sam morao da struzem nozem, povezao nazad, upalio komp, smanjio opet na x14 i evo jos uvek radi.
E sada nova prica, kupljena je druga polovna maticna ploca kao "Ispravna" na limundu "JW-790GX-EXTREME" (http://www.jwele.com/motherboard_detail.php?147#_spec), koja podrzava procesore cak do 140w, kako bih ne samo dobio fabricku snagu procesora vec i vise od toga... Povezem plocu, prekrstim se i upalim komp kad nista;
-sija lampica da komp radi
-lampica od HDD-a se ne pali
-cuje se da se hard vrti ali kao da je na "Idle" (nema grebanja kao kada cita podatke)
-nema nikakvog zvuka od ploce kao ni na zvucniku koji sam naknadno dodao u maticnu jer sam hteo da cujem bilo kakav znak zivota
-kuleri na GPU, CPU i Napajanju se vrte (svi kuleri)
-Led diode na maticnoj rade, kao i led diode na RAM-u.
-Display na maticnoj ploci ispise kod 88 ili BB i tu stoji, taj kod ne postoji na sajtu maticne ploce u Manual-u, nasao sam preko 50 kodova ali ovih nema.
-nema slike na monitoru, monitor se ponasa kao da je kompjuter ugasen (standby lampica)
Isao sam redom, menjao RAM-ove, stavljao ih u razlicite slotove, menjao procesor (probao i sa 65w), menjao grafiku, probao i sa integrisanom grafikom, zatim iskljucio sve komponente sem procesora i rama, znaci samo ta 2 i napajanje... opet isto. Posto u specifikacijama ploce pise da podrzava procesore do 140w i zbog toga sto je to jedini tekst koji je napisan crvenom bojom, posumnjao sam na napajanje od 275w pa sam odneo kod komsije koji ima 330w, tamo smo povezali isto samo ram, procesor i napajanje, ista stvar. Ploca reaguje na drzanje PWR dugmeta od 5 sec i ugasi se, greje se procesor i chipset, sto opet ukazuje na to da maticna u stvari radi. Posto maticna podrzava dual-BIOS pokusao sam i preko recovery BIOS-a (BIOS 2), takodje sam cupao BIOS bateriju i vracao nazad... Nista.
Jedino sto mi je jako zanimljivo je to da se ploca potpuno isto ponasa kada ubacim i izbacim 4-pinski kabal od napajanja +12v. Tako da deluje kao da ne dobija dovoljno struje... Moze li neka pomoc, sta jos mogu da uradim da bi maticna dala POST?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke