Prikaz jedne poruke
Stara 8.10.2019, 9:17   #350
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 959 puta na 583 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje grafičke i TV-a

Citat:
bloodson87 kaže: Pregled poruke
Pozdrav.

Planiram da kupim televizor samo jos nisam siguran koji.

Moje potrebe:
-Gledanje filmova 95% u 1080p (obzirom na slab izvor 4k filmova, netflix ne planiram da koristim)
-Youtube
-TV za gledanje tv kanala ne bih koristio, niti konzolu, iskljucivo kao monitor, ali ne za igranje.

Moja konfiguracija:
Procesor: i5-4670k
GPU: nVidia GTX-760 OC 2GB Asus
Za povezivanje na tv mogu koristiti ili HDMI koji nije 2.0 ili Adapter DP-HDMI.

Izbor televizora je sledeci:
1. https://www.gigatron.rs/televizori/s...50wf665-239179
Ovo je 1080p
2. https://www.winwin.rs/televizor-49-s...d-8653717.html
Ovo je 4k

Ono sto meni nije jasno je sledece:
-Zasto 2 televizora skoro iste dijagonale imaju istu cenu (negde je LG cak i jeftiniji) a nisu iste rezolucije. LG ima na papiru bolju podrsku za HDR.
-Da li cu imati problema ako koristim 4k tv na ovoj grafi kao sekundarni monitor (lag, gubitak signala zbog pregrevanja graficke...)
-Da li je pametnije 1080p filmove gledati na 1080p tv-u ili na 4k? Da li ce 1080p film izgledati losije na 4k?

Hvala unapred na odgovoru, ali molim da odgovori neko iz iskustva, a ne po logici jer takvih odgovora ima podeljenih :-)
- nije sve do dijagonale i rezolucije. drugi faktori diktiraju kvalitet slike: panel, kontrast, uglovi gledanja...
- mislim da laga ne bi trebalo da bude, a iz iskustva mogu da ti dam primer za nesto drugo, mozda ti znaci. moj gtx960 2gb (+ i3 4170 procesor) ne uspeva da iznese 4k video u 60 fps na youtube, dok se plejeri u 90% slucajeva izbore (kako koji i kako sa cime)
- meni je 1080p izgledao bolje (ostrije) na full hd tv-u nego na 4k tv-u. ima objasnjenje i zasto, a u najkracem 4k tv kad uzima 1080p sadrzaj ne dodeljuje 4 svoja piksela svakom pikselu sadrzaja. tj. ne prikazuje sliku u originalu vec je uzivo konvertuje. neki tv-i su u tome bolji, neki losiji.

mogu i da ti dodam da ima razlike kada isti video pustas u full hd 1440p i 4k rezoluciji na full hd tv-u. iako ne bi pomislio, slika postaje ostrija. necu ulaziti u rayloge zasto, ali postoje i jasni su.

takodje, bitno je koliko daleko sedis od tv-a. ako si 3m i dalje, moguce je da ti 4k i nece praviti ozbiljnu razliku, ako ikakvu.

eto, pa nek ti dopuni neko ko zna mnogo vise. ja ovo iz iskustva koje imam, pa pricekaj jos neki odgovor. tipujem da ce oni koji se razumeju karte baciti na sony.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
bloodson87 (13.10.2019)