Prikaz jedne poruke
Stara 29.3.2020, 14:41   #13646
torivoje
Banned
 
Član od: 28.4.2009.
Poruke: 919
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 273 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Dnevnik gledanja filmova II

( ovu recenziju posvećujem osobi koja je nikada neće pročitati - spečenoj prodavačici iz lokalne bakalnice-trovačnice, koja me juče za kasom dočeka slojevito prekrivena zaštitnom opremom dovoljnom za tri alien autopsy umesto jednog viruščića "koga ima samo na Fejsbuku" )

Underwater (2020)



Recenzija za nestrpljive:
koliko god da vas kopka - nemojte; protraćićete vreme.Bolje ćete se zabaviti čak i sa trešijanama tipa DeepStar Six (1989) / Leviathan (1989).

Recenzija za strpljivije/trpeljivije:
80 miliona $.Toliko su dali tipu čiji se prethodni SF-filmovi nisu naročito proslavili, a da bi ponovo propao na sličnom zadatku.Vau.

Dobro: jedna jedina rečenica (potpuno bezrazložno) upućena Kristen Stewart-ovoj i ona glasi :" You sweet, flat-chested elven creature" .
Loše je sve ostalo: Stewart-ova "glumi" kao da je našte srca progutala čitavu šaku kafetina; režija je izrazito haotična, nema ni trunke napetosti, čudovišta su smešna...

James Cameron je u svom filmu The Abyss (1989) pokazao kako se ovladava ovakvom pričom.Da bi istakao svu klaustrofobičnost roniočevog minijaturnog sveta omeđenog odelom i neposrednim okruženjem određenim uskim pojasom svetla koje kaciga baca, on je gledaocu omogućio udobnu poziciju nepristrasnog posmatrača koji sa bezbedne daljine ima jasan pogled na sve što se pred njim odigrava. Na dodiru ta dva "sveta" (roniočevog mikro- i gledaočevog makro-) odigrava se prava roniočeva drama koju i gledalac može osetiti.

Nedovoljno vešti William Eubank (reditelj Underwater-a) je krenuo suprotnim putem i neslavno stradao.Kod njega je sve zeleni haos zamućene, slabo prozirne vode, kroz koju pliva svakojaki otpad. Kadrovi su brzi, gledalac često ne uspeva da shvati na šta se to kamera u trenu prebacila i šta snima. Ukoliko ste se ikada davili, čini se da je reditelj pokušao preneti takvo iskustvo, ali prilično neuspešno. Čak i kada kamera šire zahvati scenu, zeleni vas mutljag čini više nezainteresovanim no napetim.
Nije me brinula sudbina likova, niti sam video neko zadovoljavajuće razrešenje čitave priče.Film se tako i okončao, ostavljajući me sa pitanjem zašto li su ga uopšte i snimali, kada priča nema "naravoučenije".

P.S.
Naravno da ćete ga pogledati.
torivoje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke