Prikaz jedne poruke
Stara 31.10.2017, 17:53   #1
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Talking C64 igre sa Halloween tematikom

U ovom delu svetu baš i ne delimo fascinaciju koju američka popularna svest pokazuje prema Noći veštica (Halloween, All Saints' Eve) ali svetska dominacija američke kulture se postarala za to da smo dobro upoznati s njom. Istorijski i antropološki koreni ovog praznika su duboku i zanimljivi, ali za većinu zapadnjaka u današnje vreme on je prosto fenomen popularne kulture i potrošačkog društva. Kostimi, slatkiši, maske od bundeva i… (jeftin) horor. Inspirisan YouTube prilozima koji preporučuju sadržaje za konzumaciju oko 31. oktobra (te romani, te strašne priče, filmovi, muzika, video igre…), rešio sam da napravim jedan Commodore/retro pregled, igara koje sam igram ili sam igrao a koje dobro odražavaju atmosferu poznog oktobra. Osnovna inspiracija mi je došla gledanjem ovog priloga: Best Retro Games for Halloween

Naglašavam da meni lično „ozbiljan“ horor i Noć veštica nekako ne idu zajedno. Halloween atmosfera je bliža jeftinom, slasher hororu ili čak pseudo-hororu, parodiji strave i užasa. Samo jedna od igara na ovoj listi bi se mogla smatrati horor igrom a i to je diskutabilno, pošto je u pitanju 8-bitni program. Na 8-bitnim računarima samo su (tekstualne) avanture bile u stanju da prenesu pravi osećaj strave i užasa. No, da ne dužim… lista je poređana hronološki. Pozivam sve zainteresovane da daju svoje predloge, igara sa ovom tematikom za C64 i druge retro platforme.

Where’s My Bones (1984)

Ovu igru sam otkrio zahvaljujući našem C64 takmičenju. U ulozi ste duha (!) koji sakuplja svoje telesne ostatke (odatle i naslov). U ovoj igre SVE vas ubija – neprijatelji, zamke, čak i zidovi, pa je neophodno pažljivo izvoditi svaki potez. Oktobarska tematika i estetika su sveprisutni i obuhvataju i glavnog junaka i njegove neprijatelje. Vrlo teško i vrlo zarazno.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Wheres My Bones.jpg
Viđeno:	25 puta
Veličina:	51,2 KB
ID:	56401

Poslednja ispravka: Nergal (31.10.2017 u 18:02)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
C=obe (31.10.2017), CTOJAH (1.11.2017), DeCoy (31.10.2017), pedjosav (1.11.2017)