Prikaz jedne poruke
Stara 15.6.2021, 14:42   #20
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Take Two kupio Nordeus (378M €)

^
Nece, vec je propao u svom zdravom vidu i to kod svojih tvoraca na Zapadu - zakoni trzista ne funkcionisu uopste. Firme koje su kese malo bolje od nekadasnjih najgorih firmi ex YU vrede bogatstvo na berzama a realno su bunar. Mogu odmah da nabrojim bar deset superpoznatih ovako iz rukava i to samo evropskih. Video sam ih licno. Zaprepastili bi se ljudi. To nije kapitalizam, niti je bio niti ce ikada biti. Kapitalizmu trebaju resursi: prirodni ili ljudski jer samo tamo gde ima konkurencije te vrste kapitalizam uspeva a da ne generise nenaplative dugove (pogotovo tamo gde ima prirodnih resursa uz relativno malo radne snage kapitalizam je na plodnom tlu). Tamo gde toga nema nastaje socijalizam (zbog manjka radne snage) a kada pocne da ponestaje osnovnih sredstava za zivot preraspodela dobara prerasta u komunizam. I te legende kako je kapitalizam efikasan sistem, samo su propaganda nastala za vreme Hladnog rata. Drzave sa najvecim dugom na planeti su najvece industrijske zemlje. Kapitalisticki nacin proizvodnje ima sistemsku gresku u samoj srzi bankarskog poslovanja (kamata) jer generise dug i to prvo od strane proizvodjaca, pa onda i od strane kupaca. Fractional banking system necu ni da pominjem.
Sema koja je pukla 2008 zakotrljala se mnogo, mnogo pre toga, jos ranih 90-ih godina a sam pocetak joj je jos u ranim osamdesetim.
U sustini je logika prosta i svodi se na sledece: ako nekome dugujes 100 eur imas problem ali ako mu dugujes 10 milijardi on ima problem. E, poverioci su odlucili da taj svoj problem resavaju logikom bugarskog carinika: "sto ne moze s' pari moze s' mnogo pari".
Rezultat vidimo: cene kvadrata svuda u svetu rastu, grade se skoro iskljucivo luksuzniji stanovi (ne samo kod nas) jer se najvise i kupuju, cene akcija probijaju sve rekorde a firme poput Nordeusa vrede skoro 400 miliona. A Nordeus cak i ne treba uzeti kao negativan primer, ubedjen sam da firma posluje uspesno. Ali je debelo precenjena.
Prognoze za post Covid svet: godina dana nekakvog kao oporavka pa ponovo bunar. Cak nam Gates & Co vec govore o novim krizama slicnim Covidu, svet u stalnom vanrednom stanju zbog razloga koji nema nikakve veze sa zarazom. Uopste me ne bi zacudilo da se to desi. Resio sam da ostatak radnog veka radim od kuce pa mi cak i odgovara. Nije cak ni problem bankarski sistem koji je truo, dugove mozes beskonacno da prepakujes u nekakve derivate sve dok svi svima duguju, problem je nepostojanje bitnih tehnoloskih proboja. Ako ih i ima dolaze iz Kine. Pored resursa materijalnih i ljudskih, kapitalizmu je potrebna upotrebljiva tehnicka ideja. Toga nema. Kada toga nema moras da zatrpavas trziste parama da bi ljudi kupovali ono sto im realno ne treba ili da bi kupovali novo u taktu od par godina. A za upotrebljivu tehnicku ideju moras da imas pametne mlade ljude gladne uspeha i dobre obrazovne sisteme. I jednog i drugog u Evropi pogotovo ima sve manje. Kakve su onda prognoze za buducnost nije tesko pogoditi..

Poslednja ispravka: Laskaris (15.6.2021 u 15:02)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
galebns (15.6.2021), Lich_king2 (16.6.2021), Oggy (18.6.2021), simke85 (18.6.2021), Vlajk@ (17.6.2021)