Prikaz jedne poruke
Stara 31.5.2009, 22:00   #8
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (Vas prvi kontakt)

Moja odiseja sa Linux-om pocinje 2005 kad sam narucivao neke diskove sa win programima preko nekog kataloga i tu videh Mandrake 10.Odmah sam odlucio da moram to isprobati.Cim su diskovi stigli instalirao sam ga veoma lako iako do tada nista nisam znao o Linux-u.Prvi utisak je bio odusevljenje, ne secam se detalja ali sam cvrsto tada odlucio da mi windows xp vise ne treba.Ali,uvek postoji to ali koje pravi probleme,prva prepreka bila je nepremostiva,kako izaci na net,nekako sam nasao drajver za smart link modem ali instalacija istog nije isla nikako,sve moguce tutorijale koje sam nasao sa google-om sam presao ali nikako da ga instaliram.Tu se na kratko zavrsila moja Linux avantura.Posle nekoliko meseci nabavih na slican nacin diskove sa Fedora Core 3.Mislio sam da ce ovaj put mozda biti lakse sve to sa drajverima,ali ista stvar.Tad sam narucio ubuntu sa oficijelnog sajta koji mi stize posle nekoliko nedelja(bio sam i zaboravio za njega).On me je jos vise odusevio,ali ista stvar,dial up modem je i dalje nepremostiva stvar.Tu sam napravio malu pauzu od mozda godinu i nesto dana,kad se i ja prikljucih blagodeti sirokopojasne veze na internet negde u jesen 2007.E tad pocinje prava turneja kroz distro-e,ubuntu,kubuntu,opensuse 10.3,mandriva 2008,fedora 8,pa posle toga jos 30-ak distro-a i verzija(da ne davim vise).To vreme sam imao dualboot i mogu reci da sam ipak vise vremena provodio na windows-u,a Linux sam koristio za ucenje tog za mene neobicnog sistema.I sve tako dok se krajem prosle godine nisam susreo sa meni vrlo cudnim Linux-om koji je imao i cudno ime Arch Linux.Tek kad sam njega instalirao i poceo podesavati,shvatio sam koliko malo znam o Linux-u(mada sam se smatrao do tada dobrim poznavaocem istog).Za samo mesec dana sam naucio vise o Linux-u nego za sve vreme do tada.I znate sta,windows sam potpuno izbacio.Ovaj os je bio tako brz i stabilan cak i za ostale distro-e,windows da i ne spominje.Tada sam imao Gnome kao GUI instaliran.Smatrao sam da brze od ovoga ne moze,ali prevario sam se.Odlucio sam da isprobam sve sto se isprobati moze u Linux svetu,pa sam tako krenuo i DE/WM-e da isprobavam.Kad je dosao red na openbox ja sam ostao bez daha.Sistem je prosto leteo,posle njega Gnome mi je tako spor i ne zelim vise da se vracam na njega.Eto,to su neki detalji iz mojeg putesestvija kroz carobnu zemlju Linux-a.

Poslednja ispravka: na12 (1.6.2009 u 15:51)
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke