Prikaz jedne poruke
Stara 15.5.2014, 18:37   #38
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Kako proceniti polovne komponente?

Citat:
LemaX kaže: Pregled poruke
možda glupavo pitanje, ali kako se generalno formira cena polovnog hardvera?
da li to direktno diktira potražnja ili je ono fazon čim kupiš nešto novo, odmah možeš skinuti (lupam) 20% od nove cene ako bi hteo da prodaš dalje.

pitam uglavnom zato što prodajem moj stari hardver, pa vidim po fis. računu da sam ja zapravo platio jeftinije, gledano u evrima, novu ram memoriju pre 5 godina nego što se prodaje danas kao polovna.

i druga stvar, vidim po oglasima da prodaju procesor star npr. šest meseci, traže 150e, a u radnji nov košta 160e. pa dodaću još deset evra pa ću kupiti nov u radnji ili mi je možda pogrešno razmišljanje
Prvo zavisi dal prodajes neku bas prehistorijsku komponentu, ili je u pitanju hardver koji i u trenutno najnovijoj seriji ima ekvivalenta po peformansama (npr GTX 480 kartica ima svog ekvivalenta po performansama u GTX 700 seriji).

E sad, ako ima ekvivalentna, uglavnom prvo pogledam koja je trenutno cena tog ekvivalentna, pa osisam tih 20% koje ti kazes.. Ali naravno takodje uvek treba pogledati za kolko se na oglasima vec prodaje ta ista komponenta koju zelis da prodas.. Posto i tu uvek postoji konkurencija, u smislu da ako neko to isto prodaje po znatno nizoj ceni.. tesko da ce neki kupac kod tebe da dodje..

S druge strane, ako su u pitanju neke prehistorijske komponente, koje su slabije cak i od najslabijih primeraka najnovije i trenutno aktuelne generacije.. Tu je vec dosta teze odrediti cenu, a i takve komponente se generalno prodaju za dzabaka, ali tu uglavnom treba pogledati za koliko drugi ljudi prodaju slicnu komponentu na oglasima, ili jednostavno odokativno staviti cenu..

A sto se tice tog slucaja da polovno kosta samo 10e manje nego u radnji.. Tu je jako vazan faktor garancija.. Ako zelis da prodas uredjaj koji je jos u garanciji bar 6 meseci - godinu dana.. Mislim da je potpuno razumno ne spustati cenu vise od ~10% nego sto je u radnji.. maksimum 15%..
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke