Prikaz jedne poruke
Stara 9.4.2018, 11:47   #1
zorx
Veteran
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: 010011100110100101110011
Poruke: 585
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 160 puta na 124 poruka
Određen forumom 960GTX crashing problem...

1. Konfiguracija:

Windows 10 Pro 64-bit
GPU: GF GTX 960 2GB Gigabyte (kupljena početkom 2016, valjda nije više u garanciji, a ne znam ni gde je račun pa nije ni važno)
CPU: AMD Ryzen 5 1600X
MBD: ASRock A320M (AM4) ... znam, sve znam...
RAM: 8GB DDR4 2400
HDD: SSD Kingston 250GB
PSU: Cooler Master B500 - 500W (kupljeno krajem 2016)
Ostalo/nebitno: USB Hub sa externom audio karticom za slušalice, zvučnici, miš/tastatura

2. Problem:

Redovno krešovanje grafike u igrama (logično), ali i u browseru (Firefox).

Sve je krenulo kada sam promenio procesor/ploču/RAM, negde u oktobru 2017. Pre ugradnje novih komponenti grafičku sam "produvao" komprimovanim vazduhom u spreju (tu sam možda i izduvao mada ne verujem).

Detaljniji opis problema - prva situacija je crni ekran ili zamrznuta slika gde se zvuk i dalje čuje, ali igra mora da se isključi (Alt+F4), druga situacija je ista stvar kao kod prve, ali gde igra nakon 1-3 sekunde nastavi dalje i posle nekih 2-4 takvih zakucavanja radi normalno. Treća situacija je krešovanje na desktop. Svi ovi problemi se dešavaju maltene odmah na početku, a svaka igra "reaguje" drugačije tj. samo na jedan od tri navedena načina i to bez obzira na npr. hardverske zahteve same igre (neke novije rade ok na full podešavanjima dok neke matore koje bi trebale da rade bez ikakvih problema krešuju).
Kod browsera problem se najčešće viđa na YT - pixelizacija videa na delić sekunde i delimično zamrzavanje dela stranice (video nastavlja normalno). Neke aplikacije (npr. BattleNet) često zakucaju potpuno. S druge strane Office i sl. rade ok kao i video fajlovi.

3. Šta sam sve probao:

Sve što je Google ponudio kao rešenje: reinstalacija sistema, zezanje sa driverima na sve moguće načine, podešavanja Nvidia opcija (maximum power/perfromance i sl..), vadio karticu, čistio prašinu (nije je baš ni bilo), menjao termalnu pastu, probao sve i svašta sa Afterburnerom (ovo donekle pomaže), gašenje vizuelnih opcija u Windowsu (i ovo donekle pomaže)....

4. Benchmark:

Unigine Superposition (2017) DirectX - uvek krešuje ako su shaderi na bilo kojem podešavanju osim low. Ostalo mogu da palim/gasim, dižem/spuštam, nije važno - sa low shaderima radi bez problema, average FPS je ~50 sa svim drugim maximalnim podešavanjima (FPS logično zavisi i od toga koliko spustim/podignem clock na Afterburneru, ali neznatno). Temperatura GPU-a ide do 60°, a CPU je na oko 60-70°.
Ali - ako u toku benchmarka ostavim uključen Firefox krešuje obavezno.
Što se tiče OpenGL testa - on ne može ni da se pokrene, krešuje uvek. Zbog toga sam instalirao neke igre koje koriste OpenGL i slično važi - krešuju uvek, vrlo brzo, makar bile stare 15 godina.

5. Ostalo:

U igrama, benchmarku i sl. oprećenje CPU-a je uglavnom vrlo malo, a temperatura GPU-a je u normalnoj zoni. Ogromno CPU opterećenje radi samo Firefox.

6. Svaki savet bi dobro došao (verovatno nisam nabrojao šta sam sve probao, ali nema veze)...
zorx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke