Prikaz jedne poruke
Stara 11.3.2011, 18:52   #474
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
@j.radovan

Ne mešaj stvari. Autorsko pravo jeste da on kaže - ovo sam napravio i deliću ga džabe, ili (uprostiću ovde) ovo ću prodati za pare i radiću samostalno/uz pomoć producenta/distributera/izdavača... Dakle, autor pravi delo ili za pare ili za slavu, ili za oba. Obično autor ima one-time payment i preda autorska prava izdavaču i posle nema problema sa tim što ga neko piratuje - jer on više nije autor tog dela, odnosno nema autorska prava. Postoje i ugovori gde se zadržava autorsko pravo i od svake kopije dela se plaća određena cifra (tipičan primer je Fraunhofer institut i MP3 standard).

Dakle, verovati u nešto i znati zasigurno je velika razlika. A šta ja mislim ili ne mislim to je druga stvar. Stvar ovde jeste da je to zabluda da ne kradeš od autora, jer zasigurno ne znaš njegov ugovor sa izdavačem/producentom i ko tu ima autorska prava...I još nešto da se razumemo - odgovori sebi, ne meni - da li misliš da svi autori rade iz ljubavi, a ne (i) zbog novca?
A sta sam pomijesao? Ako je rijec linku, ti si spomenuo nekoga koji "muzu i muce" autore (znam, sami su potpisali ugovor). Sto se tice ugovora, poznato je da rijetko koji film u Hollywoodu je profitabilan tj. vecina je u minusu zbog toga sto bi izdavaci morali da plate porez i ono sto su ugovorom potpisali. Bilo je i tuzbi.
Ovde govorim o filesharingu. Autor sa svojim djelom moze da radi sta hoce. Niko to ne dovodi u pitanje. Pitanje je sta ja smem, a sta ne. Smem li ja da koristim pirateriju u licne svrhe . Ako ne, zasto?
Veoma lijepo si opisao predaju autorskih prava. Malo lici na utjerivanje dugova, zar ne?
A sta je sa mrtvim autorima? Od koga kradem tada?
Mislim da vecina radi iz ljubavi prema svome poslu, a novac im nije proritet. U vecini slucajeva mozes prepoznati je li nesto radjeno iz ljubavi ili zelje za novcem. Kada se snimi/napise/napravi nepotebni nastavak/remake/sequel/prequel onda, vjerovatno ljubav nije glavni motiv. Kada je nesto uradjeno da bi se svidelo sto vecem broju potencionalnih kupaca, opet, ljubav nije motiv.


@Marko_L
1. Zakon je zakon. Iako je mozda pogresan, opet je zakon i mora se postovati. Jesam li u pravu?
2. Muzika nije usluga. Ovde nije rijec o religijskoj osnovi protesta, vec materijalnog. Gradjanin Srbije ili BiH, skinuti ce taj cd zbog materijalne stete koju je izazvao NATO, a ne zato sto su katolici. Ako je neko druge vjere, taj vjetovatno nece hteti cuti za mene. Primjer je hrvatski pjevac Tompson. Nikoga nisam vidio da skida njegove pjesme. Zasto?
3. Ovaj primjer se odnosi na Balkan, a u tim zemljama je standard veoma mali. Opet koliko god se trudio neces moci strpati muziku, film i knjige u isti kos sa autima i jahtama. I dokle vise to ismevanje?
4. Resi to sa Jimom.
5. Opet ismevanje. Kazem, jedan od mogucih razloga je i taj. Mozes li mi reci kako se to protestuje? Preseljenjem u SK?
6. Sve je to u redu, ali ti ne mozes da znas rezultat. Mozda i nesta dobro izadje od propasti MS. Kada ja ukradem nesto iz trgovine, trgovina ostaje bez toga proizvoda i nemoze ga vise prodati, znaci trgovina gubi. Kada instaliram Windows, MS ostaje bez mogucnosti da mi MOZDA proda taj softver u buducnosti. MS ne gubi nista vise osim te mogucnosti. Vidis razliku.
7. E sada i vredjas. Sta je sa studentima, maloljetnim licima, nezaposlenim osobama? Moze li se ta osoba racunati kao "lost sale"? Ti zivis u drugoj dimenziji. Ako ti dobro zaradjujes ne znaci da i ja, iako i ja radim vredno kao i ti. Mozda ti imas bolje placen posao ali ne mozes reci da neko nije vrijedan samo zato sto zaradjuje manje. Koliko je prosjecna plata u Srbiji molim te reci mi? U BIH je oko 400 eura. Potrosacka korpa je 800 eura. Gde se ovde mogu ubaciti original filmovi i muzika? Ah da, ko im je kriv sto ne zaradjuju vise.
8. Da imaju problema sa tim da ne bi postavili na sajtu besplatno za skinuti.
9. Poredis umjetnost sa friziderom, a to ne ide.

Poslednja ispravka: j.radovan (11.3.2011 u 19:21)
j.radovan je offline