Prikaz jedne poruke
Stara 11.3.2011, 13:59   #468
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@Dukes

http://www.techdirt.com/articles/201...eativity.shtml

Kada bi nestali izdavaci, tada bi muziku skidao potpuno legalno (pogledaj kako to rade Radiohead, NIN, imas i domacih slucajeva). Inace, ne tuze sami autori ljude koji skidaju, vec udruzenja izdavaca (RIIA, MPAA itd.). Verujem da sami autori vecinom nemaju problema sa time sto neko koristi njihovo djelo besplatno. Kada bih znao da je autoru glavni motiv nastajanja nekoga djela novac (kao sto si rekao u predhodnom postu), on bi za mene prestao da postoji. Ne bih uopste hteo da cujem za njega, a tek da koristim njegovo djelo. Zasto mislis da ja ne bih pomogao autoru? Mislis da ja ne cijenim autora ako koristim njegovo djelo besplatno?


@Marko_L

1. U nekim zemljama je dozvoljeno zakonom (opet zakon) udarati zene.
2. Kada se pomene NATO vecina misli na USA. Sta znas, mozda neko to radi iz politickih razloga kao izraz svoga protesta.
3. Ako ja nemam para da platim, onda ne treba ni da koristim? Mozda u srednji vijeku, kada su samo bogati imali pristup kulturi i obrazovanju. Oh cekaj..
4. Cini mi se da si samo ti spominjao masone. Pokusavas ismevanjem necega da umanjis jacinu njihovih argumenata.
5. Opet, mozda je to protest prema raspodjeli resursa (novca).
6. Kada bi MS-u profit krenuo da opada zbog piraterije, prva stvar koju treba da zapitaju jeste, zasto ljudi nece da kupuju njihov proizvod? Ako kazu da je skup, logicna stvar je da snize cijenu proizvoda. Ako je razlog to sto ja ne volim MS zbog toga sto je nesta uradio, logicno je da treba da porade na reputaciji. Danas jednostavno ni zakonom (opet zakon) ne mozes natjetati nekoga da kupi MS ako on ne zeli da plati. Ovo se samo moze reci u slucaju piraterije i svako poredjenje sa pekarima, frizerima itd. nema smisla.
6. To se odnosi i na tebe. I ti si video nekoga da se "potkiva" pa si i ti odlucio. Niko ne kaze da je to lose. Osim mozda tebe?.
Za sve sto uradis u ziviotu postoji razlog bilo to "dobro" ili "lose". U vecini slucajeva granica izmedju dobroga ili losega je jasna. Kod piraterije jednostovno nije da bih odmah mogao reci da je ona losa. Vec sam rekao, u situaciji kada ja neko nema para da kupi igru, knjigu, cd, itd. dolazis ti i kazes " ko te ...., ako nemas, nemoj ni da koristis". Moze li se reci ko je ovde u pravu?
j.radovan je offline