tema: Anno 1800
Prikaz jedne poruke
Stara 6.2.2019, 12:02   #31
sonebrate
Član
 
Član od: 1.9.2009.
Lokacija: Košice, Slovačka
Poruke: 303
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 118 puta na 80 poruka
Određen forumom Re: Anno 1800

Malo da sumiram utiske iz bete. Visoko subjektivno. Ignorisaću bagove i sitne nedostatke na koje sam naleteo, ipak beta služi nalaženju istih.

Pozitivno:

- Vraćanje "korenima", izgleda i radi kao old skul Anno sa ostrvima više nego kao poslednja 2 u svemirima i budućnosti. Povratak dostavnih vozila i brige o transportnom kapacitetu u smislu koliko vozila istovremeno može da istovara u skladište. Za razliku od idiotskog koncepta sa generičkim kapacitetom iz prethodnih.

- Interesantan koncept proširenja na Novi Svet i koncept ekspedicija. Po meni dobar koncept zadržan iz prethodih futurističkih prethodnika gde vodite više regiona odakle crpite jedinstvene resurse. Ekspedicije su interesantne, imaju svoju mini priču i uspešnom ekspedicijom dobijete novu teritoriju, resurs, item, bonus ili osobu (osoba je neka vrsta itema, nisam još skontao za šta sve može da služi, pa neću dalje da komentarišem).

- Povratak diplomatije. Trgovine, savezništva ili rata među frakcijama.

- Blueprint mode. Možete da planirate naselje unapred postavljanjem "lokatora" i posle izgradite te građevine po potrebi. Sprečava kasnije kukanje, čupanje kose i mukotrpno (i skupo) pomeranje postojećih zgrada radi jedne fabrike ili par kuća zarad postizanja cilja.

- Turizam, interesantan koncept od kog mlatite lovu. Nedovoljno zastupljen u beti za dalje komentare.

- Prelepa grafika, ne baš velika (veća) hardverska zahtevnost u odnosu na prethodnike.

- Sistem "korporativnog preuzimanja". Za ovo se sećam da su ljudi kukali po forumima za Anno 2205 kako nije baš najbolje osmišljeno. Sada ako vam novac i diplomatija to dozvole možete mic po mic da otkupite ostrvo od rivala. Možete kada steknete većinu vlasništva da preuzmete kontrolu ili da samo otkupite manji deo, da rival i dalje ima kontrolu nad gradnjom i resursima, ali vi uzimate dividendu u vidu keša. Može to i vama da se desi. Tačnije da prodate deo svog ostrva zarad brze injekcije love na vaš račun. Čak sam čuo da su eksploatisanjem ovog koncepta neki igrači uspeli da forsiraju rivala u savezništvo (kao corporate overlord). Da li lažu ili ne nisam siguran, ja to nisam uspeo čak ni praćenjem njihovih uputstava koja su (šturo) objavili po forumima.

- Odvojene klase stanovništva. Ne smete da apgrejdujete sve kuće, seljaci i dalje rade po farmama i pilanama, radnici po fabrikama itd. Dodaje dubinu i potrebu za boljim planiranjem.

Negativno:

- Svaki put za svaki Anno kukam na ovo i svaki put me nervira. I dalje moraš matematikom, praksom u vidu restarta i bacanjem pasulja da računaš koliko narod jede/pije/troši/baca/prosipa/razbija. Nigde ne možeš jasno i glasno da vidiš ili čuješ koliko jedna kobasičarija može da hrani naroda. Ili ja to do sada nisam uspeo da zvanično pronađem. Niti te igra upozorava kada uđeš u deficit. Hoću da znam kada planiram naselje koliko mi čega treba za optimalni balans. Kada stavim hover sa mišonjom preko zgrade u build meniju napiši bre brate "može da hrani/zadovolji xyz ljudi". Zar je toliko teško?

- Nejasan sistem prirodnih lepota i kako postići balans. Od čega sve zavisi? Nije samo od količine zgrada, parkova i industrije definitivno. Na jednoj mapi sam imao sasvim pristojan eco/beauty rejting, na drugoj sa apsolutno istim konceptom i količinom gradnje na malo drugačijem ostrvu sasvim drugi i daleko niži. Skontao sam da zavisi koliko je industrija blizu kućama, naročito fabrike ili farme svinja, ali nije samo to. Ima li veze gde gradim parkove? Ima li veze oblik naselja, zgusnutost zgrada (kao za opasnost od požara BTW), tip ulice...?

- Opet tupavi kvestovi tipa "nađi 5 pijanih debila u gradu i klikni na njih". Aman bre više. Da sam hteo hidden object igrao bih se na mobilnom.

- Zbunjujuć sistem slanja brodova između Novog Sveta i baze. Čitao sam neka objašnjenja, ali nisam uspeo da vratim kući brod koji je našao Ameriku. Možda je bag, možda (verovatno) sam ja glup, ali nisam uspeo da nađem kako.


Opšti utisak:

Sve u svemu, jako lepo radi kod mene, imao sam crash 2 puta, ali oba puta tokom startovanja igre, nikada tokom. Beta je, pa ne uzimam za ozbiljno. Ako ga lepo ispeglaju biće sjajna i zabavna igra. Iako ne praktikujem i ježim se od toga, ovog puta preorder. Imao sam demo i svidelo mi se.

Poslednja ispravka: sonebrate (6.2.2019 u 12:10)
sonebrate je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku sonebrate na korisnoj poruci:
=FI=Ghost (6.2.2019), director (6.2.2019), Isko (6.2.2019)