tema: AMD Ryzen
Prikaz jedne poruke
Stara 10.9.2016, 10:19   #98
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Zen procesori

To je vrlo logicna glasina, ja kad sam je prvi put video mislio sam nema sanse, medjutim sad kad vidim kako su napravili buducu segmentaciju trzista za Opterone, deluje mi veoma logicno. Ovaj Opteron od 32 jezgra koji je pre neki dan pokazan je ustvari multichip modul za 4 Zen FX cipa od 8 jezgra svaki. Jedan takav cip ide u AM4 socket za DEsktop, a 4 takva po socketu idu za opterone. Tako mogu da od jednog cipa naprave vise proizvoda i da biraju najbolje primerke za skupa trzista. Ako naprave Opteron APU sa 16 jegzra i 8GB HBM po cipu (64 jezgra po MCM modulu) trebace neki skart da stave u AM4 socket jer nece sve da bude fino proizvedeno za opterone. Znaci definitivno ce biti 12-jezgarni HBM apu za desktop. A mozda i 16-jezgarni, ali on ce da kosta ko zdrav bubreg. Mislim da im se ne isplati da prave cip samo za Opterona, double-dip strategiju su naucili od Intela, ako hoce da se takmice sa intelom, morace i oni da prodaju iste cipove na razlicita trzista por razlicitim brendovima. Tako je profitabilnije.

EDIT: HBM ce da bude na procesoru 1 do 8 GB kao L4 kes i VRAM za iGPU. Za glavnu sistemsku memoriju ce i dalje biti DualChannel DDR4. Nece biti HBM modula za kupovinu i upgrade, sta dobijes sa procesorom to ti je.

Poslednja ispravka: Mickie (10.9.2016 u 18:38)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
Schnak3 (10.9.2016)