Prikaz jedne poruke
Stara 4.4.2009, 4:53   #1
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Thumbs up Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Posto sam skoro poceo da koristim ovu distribuciju linuksa, zeleo bih da sa vama podelim moje misljenje o istom.

Naime, imam laptop HP Pavillion DV6815nr koji je, naravno, dosao sa instaliranom Vista-om. Aj sad.

Skinuo sam puno distribucija, u nameri da ih testiram. U pitanju su openSUSE 11.1 , Ubuntu 8.10 (i 9.04), Mint, PCLOS 2009.1 , Fedora 10 i Debian 5.

Ako ne racunamo openSUSE 11.1 koji je bezveze radio (bio je bas, bas bagovit), Debian 5 je jedina distribucija koju sam uspeo da nateram da radim posle 1-2 sata ceprkanja po sistemu.

Problem je u mojoj Atheros AR5007EG WiFi kartici cija je podrska na linuksu slaba. Iako Ubuntu i jos neke distribucije tvrde da imaju out-of-the-box podrsku, to jednostavno nije tacno. (probao sam ath5k, probao sam svasta, verujte).

Redom:

openSUSE 11.1 - nakon uspesne instalacije, sistem se podigao u low graphic modu i bez internet konekcije. Posle 2 dana zezanja, uspeo sam da ga nateram da se konektuje na otvorenu mrezu i uspeo sam da instaliram NVIDIA drajver.

Medjutim, posle reboot-a, internet opet nije radio. I ne samo to, openSUSE 11.1 je imao strasno puno bagova (YaST je stalno pucao, npr.).

Ubuntu 8.10 - jos jedna uspesna instalacija, posle koga, da bi se boot-ovao, moram da drzim bilo koji taster na tastaturi tokom boot procesa (?). Koristeci ndiswrapper uspeo sam da se konektujem na internet. Medjutim, odmah potom instalacije NVIDIA drajvera, X server je odbijao da slusa naredbe. Boot-ovao sam u low-graphic modu, editovao xorg.conf (vratio backup) i okej je. Cim probam ponovo da instaliram NVIDIA drajver, opet puca. Probao sam i preko synaptic-a, i preko obicnog instalera.

Ubuntu 9.04 Alpha - nije hteo da se boot-uje.

Mint - ista situacija kao sa Ubuntu 8.10, sto i ne cudi, s obzirom da je ovaj baziran na gorenavedenom.

PC Linux OS 2009.1 GNOME - Sistem se boot-uje (opet moram da drzim taster), X server se pokrene, i to je to. Tu stane, cak nece ni u tty1-6 da ide.

Fedora 10 - Sistem se ne boot-uje.

Debian 5 Lenny - sampion! Instalacija je laka (mada drugacija od ostalih distribucija) i brza. Posle instalacija, sistem se boot-ovao (bez drzanja tastera), i login screen je bio tu. Iako se boot-ovao u low graphic modu, rezolucija je ipak bila (relativno) visoka.

U roku od 2 sata uspeo sam da instaliram MadWifi drajver za moj Atheros, kao i NVIDIA drajver za moju karticu.

Takodje, po prvi put u mom zivotu sam uspeo da instaliram i pokrenem Compiz (ne pitajte).

Debian 5 Lenny je jako dobra, brza i stabilna distribucija. Ja nikada nisam koristio Debian ranije. Plasio sam se svoje "razmazenosti" sa velikom korisnickom podrskom i riznicama za Ubuntu, medjutim, Debian je odlican i po tom pitanju. Veoma je lak za koriscenje. Ako zelite sebi da olaksate zivot (ako niste terminal freak ), preporucujem da instalirate synaptic.

Sve preporuke za Debian.

Znam da bar jos jedan korisnik na ovom forumu koristi Lenny (khm, Urke, khm )

Eto, samo sam hteo da podelim svoje iskustvo sa vama
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke