Prikaz jedne poruke
Stara 26.10.2007, 15:08   #144
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Angry "Novonepismen" sluša(m) radio

Slušam jutros emisiju "Radija B92" "Dizanje", a u njoj se reklamira nekakav kurs za (opet!) menadžere koji organizuje izvesna firma Kodrugli (?) [Nisam baš siguran kako se preduzeće tačno zove, zato što se u reklami ove njihove "akcije", koja se na pomenutom radiju stalno vrti, čas pominju kao "Kotruli" (nomen est omen?), čas kao "Kodrugli"!?!].

E, sad, kaže voditeljka programa (Gorica Nešović): "Ko hoće da završi kurs (za menadžere), može da aplicira..."
Za "novonepismene" (ljude koji se ne snalaze u najnovijim jezičkim zagađenjima novogovora) da kažem da je "aplikacija" na starom, dobrom srpskom "prijava"/"molba", pa bi neko (ko je išao u školu) rekao: "Ko hoće da završi kurs, može da se prijavi/podnese molbu...".

Već duže vreme se "prijava/molba" isključivo naziva "aplikacija", a poklon/dar - "donacija", pa je čak i izveden nakaradni glagol "donirati". Voditelji, mrtvi ozbiljni, pitaju sagovornika: "Da li biste donirali sredstva za... (nešto)?"!?! Srbi, inače, kažu "da li biste dali/poklonili pare za... (nešto)"; što reče tu skoro Nadežda Milenković, reklamirajući jednu plemenitu akciju: "Ne fale nama sredstva, nego pare!".

Pa se još u istoj emisiji pominje nekakav "merčandajz" - Aleksandra Kovač, pričajući o promotivnoj akciji VIP-a/VEP-a, kaže "spremili smo merčandajz" (od engleskog "merchandise" = "roba") - umesto da se kaže "drangulije", "džidža-bidže".

Ali, šta drugo očekivati od kuće gde se najveći deo voditelja (Danica Vučenić, Tatomir Toroman, Ana Kapli, Klara Kranjc,...) predstavlja sa "moje ime je" (bukvalni prepis engleskog "my name is") umesto da kažu (srpski) "ja sam" ili "zovem se"?

Nažalost, nije ovo ni izbliza sve, a i nisu oni jedini.

Poslednja ispravka: zoran845 (27.10.2007 u 9:25) Razlog: naslov
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Eni (26.10.2007), iMa_NeKo_PljUgU (26.10.2007), SirDuck (26.10.2007), Spawn BG (26.10.2007), Wolverine (26.10.2007)