Prikaz jedne poruke
Stara 26.2.2017, 16:53   #8
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Rad na Ubuntu Terminalu

Citat:
vizuelist kaže: Pregled poruke
Mislim da je bolje da budem jasniji, detaljniji. Imam shared hosting kod domaće hosting kompanije, pet sajtova. Pre neka dva meseca su mi svi sajtovi oboreni, bili su nedostupni. Pitao sam hosting podršku o čemu se radi, kažu neko vam je hakovao sajtove, postavio skripte. I oni očekuju da ću ja to sam da očistim, a ja to ne znam. Znam da radim u wordpressu i html-u i sam sam administrirao svoje sajtove pošto su nekomercijalni (više-manje) tako da mi se ne isplati da plaćam administratora za održavanje sajtova.

Onda mi je jedan drug rekao da su najsigurniji hostinzi koji imaju ssh pristup. Da bih ja koristio ssh treba da naučim prvo bukvar, treba da znam osnovne komande u terminalu. Koristim Ubuntu ali samo grafički mod. Ne mogu sad da upisujem fakultet, matorac sam, a i ne verujem da će mi to znanje omogućiti zaradu. Cilj mi je da mogu sam da obezbeđujem svoj sajt.
SSH ti omogucava da se preko Putty-a konektujes na udaljeni terminal. Bukvalno bilo koji linux terminal tutorial ima da te naci osnove rada u shell-u.

Na fakultetu ces mozda iz 1 predmeta da radis ovo korisniji su tutoriali i knjige

Hakovali su te preko neke rupe u Wordpress-u ili brute force-om jer ti je laka sifra. Lako je da se instalira nekoliko security Wordpress plug-ina. Davno sam to radio ali na sajtu imam jedan gde kucas tesku CAPTCHu da se ulogujes i blokira IP adresu, i prijavljuje je na mail, nakon 5 neuspela login-a.

Mozda je najlakse da uradis backup sajtova, obrises sve (ili trazis da hosting kompanije da ti resetuje virtuelnu masinu) pa vratis sajt preko backup-a.

Jel ti to imas samo pristup FTP serveru ili imas virtual private server (VPS) gde imas pristup terminalu?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke