Prikaz jedne poruke
Stara 28.4.2016, 21:03   #14
vetar.
Starosedelac
 
Član od: 23.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.644
Zahvalnice: 246
Zahvaljeno 225 puta na 185 poruka
Određen forumom Re: Nintendo NX

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Vrlo prosto, Nintendo nema vise nikakav brend recognition. Secam se kad sam ja bio klinac, kad sam prvi put u nekom casopisu video Nintendo 64, svi, ama svi klinci sa kojima sam se druzio su znali sta je Nintendo, sta je Super Mario, sta da ocekuje od nove Nintendo konzole. Pre neki dan mi sestri bio rodjendan, razlika u godinama je znacajna pa su dosli neki klinci na proslavu. Meni naravno puna soba svega i svacega, klinci uleteli i tipa WOW imas Xbox, WOW imas PlayStation, sta ti je ovo pokazujuci prstom na Wii U. Aj nisam ocekivao da znaju sta je Wii U, ja im objasnim, oni face . Ja im kazem znate za Wii, pokazem im Wii, kontrolere, Wii je bio ogromna konzola, prodata u 100 miliona primeraka, oni me bledo gledaju. Ja im kazem znate za Super Marija, oni naravno, to ona igra sto se igra na kompu, lik koji skakuce... Sta ocu reci, SVI znaju sta je PlayStation, malo manje ljudi prepoznaje Xbox brend ali ga prepoznaju, Nintendo sa NX-om krece od NULE.

Zato je 6 meseci za Xbox One i 9 meseci za PS4 bilo sasvim dovoljno, svi su znali o cemu se radi. NX je hard sell, treba Nintendo da osvaja ljude. Na Wii U-u se vidi koliko im je hardcore fanova ostalo, jedva 15 miliona, pretpostavljam svi slicnih godina kao ja ili starijih od mene. Treba daleko vise vremena da se generalna publika, koja nosi ovu industriju, upozna opet sa Nintendom ili cak po prvi put.

Znas ono, kad je izasao PS1, mnogi ljudi su ga zvali drugi Nintendo ili onaj Nintendo. Klinci su svojim roditeljima tako objasnjavali sta je konzola, znas ono kao Nintendo samo ga pravi Sony, oni likovi sto prave walkmen-a. Plasim se da je sada obrnuta situacija i da ce neko reci, znas ona konzola kao PlayStation 4 ali ga pravi Nintendo, oni likovi sto su pravili onu tupavu stvar sto si morao ruke da pomeras da bi igrao tenis.
Opet nisi u pravu, ja kad sam bio klinac svi su znali samo za Segu i Sony, retko ko je znao za Nintendo.
Naša zemlja nije baš za poređenje sa svetom mi smo bili prvo Sega land a sa pojavom Sony-ja smo postali Sony land forever. Čak i ako zanemarimo našu zemlju Evropa je najslabije tržište za Nintedo, poslednje brojke pokazuju da cela Evropa ima malo bolje brojke nego Japan, Amerika je ubedljivo najače Nintendo tržište, praktično skoro 50%.

Wii U nikako nije za poređenje, zato što je Wii U totalni faile, Wii U je pratkično umro u prvoj godini i nije imao šanse da se oporavi uprkos dobrim igrama.

Ljudi danas dobro znaju šta je Nintendo (ne računam našu "Sony Land" zemlju), zaboravljaš da je 3DS prodat u skoro 60m primeraka, jednostavno Wii U je proizvod koji nije privlačan i koji su uglavnom kupili samo hard core Nintendo fanovi.



Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Idi bre dragomixe pa kako od onakve Nintendo manije dogura do ovakve malodušnosti. Branio si Wii U i razne loše poteze vezano za njega kao da je najbolja stvar posle hleba, a prozivao sve nas koji smo mu nalazili mane kao hipnotisane PS dronove. I sada si rešio da poklekneš.
Ne znaš ti Dragomixa, voli ponekad da ide iz krajnosti u krajnost.


Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Vidiš, upravo taj trenutak je zanimljiv. Ja sam npr. u tom trenutku igrao SNES, pre kog sam imao NES, a časopis koji sam mesečno čitao je bio Nintendo Club. Na TV-u je Beosoft sponzorisao emisiju u kojoj se igrale uglavnom Nintendo igre koliko se sećam. I dolazi na scenu neka ružna, kockasta, siva kutija, vrlo glupog imena - Playstation, od onih što prave televizore. Već pogađaš, moja iduća konzola je bila Playstation.

Pouka - sve se da preokrenuti i niko ne caruje večno. Da je brend recognition jedino bitan, Nintendo nikada ne bi pao, niti bi se Sony uzdigao, niti bi Sony imao prekid vladavine prošle generacije...

Hajde barem da vidimo kakav je proizvod u pitanju pre nego što ga zakopamo.
Potpuno se slažem, brend ne igra veliku ulogu sve se svodi na trenutni proizvod, koliko je dobar i privlačan. Da brend igra neku ulogu ne bi Wii bio onako popularan nakon GameCube-a a Wii U prošao ovako loše nakon tog veoma popularnog Wii-a.



Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Ne zakopavam proizvod, Wii U je kao proizvod dosta dobar sa fantasticnim igrama, samo zakopavam ideju da Nintendo moze olako da uleti u sve ovo i da bude siguran u povracaj trzista.

Nintendo je totalni underdog, nema vise nikakav kredit kod generalne publike i zato mora da pocne da se ponasa tako. Mislim da je odluka da konzola izadje u martu dobra ako ce to doneti barem jos neki naslov uz Zeldu NXU. Problem nastaje kad ce najranije u septembru, budimo realni, prikazati bilo sta vezani za NX. Previse je to malo vremena za bilo sta. Sudeci prema tome koliko informacija izlazi na sunce, ne bih bio siguran i da su podelili neki veci broj dev kitova, ako ih uopste ima u finalnoj formi. Sve dovodi do toga da se ne mogu nadati nekom vecem broju 3rd party naslova pogotovu u martu kad se svi oporavljaju od praznicne sezone i kad ne izlazi puno igara, a vecina je vec kupila fife, COD-ove i ostale mass market igre.
Kao što sam napisao, nema nikakvog kredita sve se svodi na to da li kupac misli da trenutni proizvod vredi određenu svotu novca, a ne kakav je bio prethodni ili kakav će biti naredni proizvod.

6 meseci je sasvim dovoljno on predstavljanja konzole do izlaska, nema više potrebe a čak je i kontrproduktivno predstaviti konzolu skoro 2 godine pre izlaska. Wii U je bio na dva E3-a pre izlaska i da li mu je to pomoglo, po ciframa prodaje ne bi se reklo.
Sony i MS su sa PS4/XB1 pokazali kako danas treba predstaviti izbaciti konzolu, Nintendo će sigurno uraditi nešto slično.

Nintendo jeste u nezgodnoj situaciji, ne zbog brenda ili malo vremena od predstavljanja do izlaska konzole, već zato što izbacuje konzolu u sred generacije gde je veoma popularni PS4 i XB1 koji se bolje prodaje nego Xbox360.
Zato Nintendo i mora da sve uradi kako treba i ne ponove Wii U greške.
vetar. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke