Prikaz jedne poruke
Stara 17.2.2021, 20:15   #6
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: VMware Workstation licenca

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Hipotetički, imam server na kome treba da se vrti 10-20 virtuelnih mašina, a koji nije u domenu i ne postoji potreba za nekim jačim enterprise rešenjem kao što je VMware vSphere (nema data store-ova, LUN-ova i slično).

Iz iskustva, VirtualBox je poprilično spor kad se nakupi veći broj VM, a Hyper-V Server, iako postoji u besplatnoj verziji i može da se upravlja preko GUI-ja sa Windows 10 radnih stanica, predstavlja potencijalni problem što se tiče bekapa i migracija (recimo da imam klijente koji traže import klonova u .vmx obliku, a već imamo istoriju problema u lancu konverzija VirtualBox -> .ova -> .vmx u nekoj specifičnoj verziji).

Vidim da je licenca za VMware Workstation 16 Pro samo 200 dolara, što mi je super varijanta za bržu i "kompatibilniju" alternativu VirtualBox-u. Sajt je horor što se tiče dodatnih objašnjenja, pa me interesuje da li postoji neka kvaka u vidu ograničenja (procesorska jezgra, memorija) ili bilo čega drugog za non-free primenu?
Pričamo li o vmware workstation tip 2 hipervizoru ili o esxi tip 1 hipervizoru?

Pošto zaista želiš ovo drugo. E sad, i ovo drugo je besplatno, ali u besplatnoj varijanti nemaš bekap api, već skripte tipa geto backup.

10 - 20 virtualnih mašina pod vmware workstation je smrt u najlon kesi.

Razmisli i o Proxmox hipervizoru.

Što se hyper-v tiče, ima https://www.veeam.com/virtual-machin...tion-free.html koji obuhvata 10 mašina, a na ostalima možeš da staviš veeam backup agent koji je free i bekapuje samu VM mašinu.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke